Kiedy warto rozważyć zakup wkładek ortopedycznych?
Wkładki ortopedyczne w niektórych przypadkach mogą pomóc w łagodzeniu bólu i dyskomfortu związanego z niewłaściwą postawą albo nieprawidłowym ustawieniem stóp. Należy jednak pamiętać, że aby faktycznie mogły one pomóc, konieczny jest wybór modeli stworzonych z myślą o konkretnym problemie. Kiedy zakup wkładek ortopedycznych może okazać się dobrym wyborem? Jak znaleźć wariant dla siebie?
Jakie są wskazania do noszenia wkładek ortopedycznych?
Wkładki ortopedyczne mogą być pomocne dla osób w różnym wieku, zarówno dzieci jak i dorosłych. Mogą pomóc dzieciom z zespołem Downa czy MPD oraz osobom po udarach i po urazach ortopedycznych, ponieważ zabezpieczają stopę i zapobiegają dalszym uszkodzeniom wyższych partii ciała. Ich zakup może być zalecany w przypadku występowania takich problemów zdrowotnych jak płaskostopie, nadmiernie wypukłe stopy (stopy szpotawe), przykurcz ścięgna Achillesa czy siedzące skrzywienie palucha (hallux valgus). Wiele osób decyduje się na wkładki również w przypadku bólów stawów biodrowych, kolanowych czy kręgosłupa, gdyż prawidłowe ustawienie stóp wpływa na całą postawę ciała.
Niezależnie od tego, czy borykasz się z wyżej wymienionymi schorzeniami, czy też cierpisz na bóle stóp spowodowane długotrwałym staniem, chodzeniem w wysokich obcasach czy uprawianiem sportu, warto rozważyć konsultację z fizjoterapeutą. To pod jego okiem możesz dowiedzieć się, czy wkładki ortopedyczne będą dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Na konsultację możesz zgłosić się m.in. do Centrum Narządu Ruchu KINEZIS.
W jaki sposób dopasowuje się wkładki ortopedyczne?
Jeżeli wkładki ortopedyczne mają spełniać swoje zadanie, konieczne jest ich dopasowanie. Proces ten opiera się na badaniu stóp pacjenta oraz wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań do noszenia wkładek. Dopasowanie ich zaczyna się od dokładnej analizy budowy stopy oraz obserwacji chodu pacjenta. Osoba przeprowadzająca badanie może przeprowadzać testy ręczne lub zdecydować się na komputerową analizę chodu. Dzięki temu może określić, jakie zmiany w budowie stopy są konieczne, aby możliwe było przywrócenie jej prawidłowego funkcjonowania.
Komputerowym dopasowaniem wkładek ortopedycznych w małopolsce mogą zająć się osoby zatrudnione we wcześniej wspomnianym centrum. Na podstawie zebranych informacji ortopodolog dobiera odpowiedni rodzaj i profil wkładek, które mają skorygować nieprawidłowości. Mogą być to wkładki korekcyjne, profilaktyczne lub wspomagające, w zależności od potrzeb pacjenta. W części sytuacji konieczne jest wykonanie danego modelu na zamówienie, gdyż gotowe produkty dostępne na rynku nie są w stanie spełnić konkretnych wymagań. Należy również pamiętać, że w niektórych przypadkach po jakimś czasie konieczne są drobne korekty wkładek, aby możliwe było uzyskanie określonych efektów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana