Recykling kabli samochodowych. Co i jak się przetwarza?
Samochody złomowane posiadają ogromne ilości rozmaitego okablowania. Według obecnych statystyk, na jeden pojazd osobowy przypada średnio aż 25 kilogramów różnego rodzaju kabli! To skutek implementowania coraz bardziej zaawansowanych układów elektronicznych. Co godne podkreślenia, większość kabli samochodowych składa się z metali kolorowych, przede wszystkim z miedzi (około 50-55% zawartości). Czyni je to niezwykle atrakcyjnym materiałem, wykorzystywanym w procesie recyklingu.
Dlaczego warto korzystać z recyklingu kabli?
Metale kolorowe zawarte w kablach i przewodach mogą być odzyskane oraz ponownie przetworzone. Zarówno miedź jak i aluminium występują w naturze jako zasoby nieodnawialne. Jednocześnie, ich szerokie zastosowanie w procesach produkcyjnych czyni je surowcami o ogromnym znaczeniu strategicznym. Wydobywanie z rud i przetwarzanie to procesy nader czasochłonne, wpływające na systematyczne zużywanie naturalnych zasobów.
Stosowanie technologii odzysku pozwala zahamować ten niekorzystny trend. Kable samochodowe są poddawane przerobowi na specjalnych liniach i maszynach, w wyniku czego otrzymujemy czysty metal i tworzywo. Produkt finalny recyklingu okablowania pojazdów stanowią głównie granulaty miedzi i przemiał kablowy PCV – objaśnia specjalista firmy Delta, zajmujące się profesjonalną kasacją aut i recyklingiem kabli samochodowych.
Materiał z odzysku. Gdzie znajduje zastosowanie?
Materiały pochodzące z recyklingu kabli znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Uwaga ta dotyczy szczególnie miedzi, która stanowi jeden z najważniejszych światowych surowców. Według szacunków, nawet 70% produktów miedzianych stosowanych w budownictwie powstało z przetworzonej miedzi. Dawne elementy okablowania znajdują też użytek m.in. w instalacjach grzewczych i sanitarnych, a także w urządzeniach elektrycznych. Oddanie miedzianych kabli do skupu złomu metali kolorowych może stanowić źródło niemałego zysku. Za kilogram miedzi otrzymamy nawet kilkanaście złotych. Konkretna cena złomu pokablowego podlega indywidualnemu oszacowaniu w punkcie skupu, na podstawie zawartości metalu. Nie zmienia to faktu, że większość elementów wiązek samochodowych jest udanie zagospodarowywana, z wyraźną korzyścią dla całego środowiska naturalnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana