Jak alkohol niszczy zdrowie?
Uzależnienie od alkoholu ma negatywny wpływ na każdą sferę życia, a z czasem przejmuje nad nim całkowitą władzę. Dla większości osób zmagających się z nałogiem moment ten bywa przełomowy i staje się powodem do podjęcia decyzji o leczeniu. Ten pierwszy, bardzo trudny krok, jakim jest przyznanie przed samym sobą, że jest się uzależnionym, może uratować zdrowie osoby walczącej z alkoholizmem i pomóc jej odzyskać życie.
Wpływ spożywania alkoholu na zdrowie osoby uzależnionej
Długotrwałe spożywanie alkoholu, niezależnie od jego rodzaju, ma bardzo niekorzystny wpływ na organizm. Zawarty w alkoholu etanol zwiększa ryzyko powstawania wielu dolegliwości i chorób. Może poważnie uszkodzić kluczowe dla właściwego funkcjonowania organizmu narządy, a w tym serce, mózg i wątrobę. Osoby cierpiące z powodu nałogu, narażone są na wystąpienie takich chorób jak marskość wątroby, alkoholowe stłuszczenie wątroby oraz alkoholowe zapalenie wątroby. Ponadto spożywany w dużych ilościach alkohol wpływa na zwiększenie ciśnienia tętniczego, powstawanie niekorzystnych zmian w naczyniach krwionośnych i rozwój chorób neurodegeneracyjnych. Uzależnienie od alkoholu może także stać się przyczyną chorób nowotworowych, a w tym nowotworu trzustki, jelita grubego, jamy ustnej i gardła. Alkohol powoduje również obniżenie napięcia dolnego zwieracza przełyku i stymuluje wydzielanie kwasu żołądkowego, co sprzyja powstawaniu i zaostrzaniu refluksu żołądkowo-przełykowego.
Jak widać, uzależnienie od alkoholu może doprowadzić do trwałych i bardzo niebezpiecznych dla zdrowia zmian.
Choroba alkoholowa niszczy nie tylko ciało człowieka
Oprócz zdrowia, alkohol negatywnie wpływa na codzienne życie osoby uzależnionej. Niszczy relacje z bliskimi, bywa przyczyną utraty pracy i w efekcie sprawia, że osoba dotknięta nałogiem traci swoje dotychczasowe życie. Na takim etapie choroby alkoholowej wiele osób mierzy się z poczuciem beznadziei i brakiem wiary w to, że może odzyskać zdrowie, rodzinę, życie. Dlatego tak ważną rolę w procesie zdrowienia odgrywa wsparcie z zewnątrz. Nim jednak dojdzie do leczenia, pacjent musi zmierzyć się ze swoją chorobą i przyznać przed samym sobą, że ma problem i potrzebuje pomocy. Świadomość choroby to pierwszy krok na drodze do trzeźwości.
Pierwszy krok, choć ważny, nie wystarczy do tego, aby wyleczyć się z nałogu. Konieczne są kolejne, a w ich podjęciu kluczową rolę odgrywają specjaliści. Aby leczenie zakończyło się sukcesem, a pacjent wytrwał w walce z głodem alkoholowym, terapia musi być przeprowadzona w sposób kompleksowy. Dużą skuteczność przynosi terapia stacjonarna w ośrodkach leczenia uzależnień. W prywatnych placówkach oferujących leczenie stacjonarne pacjent nie ma dostępu do alkoholu, a w chwilach, w których pojawia się głód, całkowicie trzeźwe otoczenie skutecznie pomaga mu wytrwać i ułatwia dążenie do założonego celu, jakim jest zdrowienie. Na korzyść osoby cierpiącej z powodu choroby alkoholowej wpływa już sam czas spędzony w ośrodku. Dlatego pracujący w nich specjaliści dbają o to, aby stworzyć jak najbardziej komfortowe środowisko leczenia.
Zapewniamy opiekę medyczną oraz psychoterapeutyczną. W naszym ośrodku stosujemy holistyczne podejście wykorzystujące praktyki oparte na sprawdzonych badawczo metodach. Praktyki te obejmują psychoterapię oraz w razie potrzeby leczenie farmakologiczne. Nasi specjaliści w swojej praktyce leczenia uzależnień wykorzystują podejście psychodynamiczne z elementami podejścia poznawczo-behawioralnego, co znacząco wpływa na skuteczność psychoterapii. Potrzeby naszych pacjentów traktujemy indywidualnie i wspieramy na każdym etapie terapii. Pomagamy dotrzeć do „wnętrza” uzależnienia, odkryć jego źródło i zrozumieć powody, dla których pacjent sięga po alkohol. Wspieramy w utrzymaniu stanu trzeźwości i powrocie do zdrowia – wyjaśnia ekspert z Ośrodka Leczenia Uzależnień MADARVIT koło Opola.
Pobyt w takiej placówce zapewnia kompleksową opiekę i pomoc. A po odbytej terapii stacjonarnej, jeśli zachodzi taka potrzeba, pacjent może skorzystać ze wsparcia podczas psychoterapii długoterminowej w trybie ambulatoryjnym prowadzonej przez specjalistów współpracujących z ośrodkiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana