Jakie standardy powinna spełniać więźba dachowa?
Drewniany szkielet dachu profesjonalnie określany jest więźbą dachową. Przenosi ona obciążenia z pokrycia dachowego na nośne ściany budynku. Do jej budowy stosuje się zazwyczaj wytrzymałe drewno pochodzące z drzew iglastych. Podpowiadamy, w jaki sposób powinno być ono przygotowane, aby spełniało swoją funkcję i mogło być wykorzystane do stworzenia więźby dachowej.
Wybór drewna
Aby zbudować konstrukcję dachową, potrzebne jest wytrzymałe drewno. Do budowy więźby stosuje się najczęściej tanie drewno z drzew iglastych, takich jak sosna, czy świerk, rzadziej modrzew i jodła. Modrzew jest droższy niż świerk i sosna, a także trudniejszy w obróbce, w związku z tym mimo większej twardości, wytrzymałości oraz odporności na grzyby i szkodniki jest rzadziej stosowany. Świerk od sosny różni się natomiast mniejszą ilością sęków oraz większą trudnością zaimpregnowania. Sosna jest także trwalsza. Z kolei drewno pochodzące z jodły zawiera niewiele żywicy, jest trudne do zaimpregnowania i ma mniejszą wytrzymałość, z tego względu jest rzadziej wykorzystywane do tworzenia więźby dachowej. Warto pamiętać, że dzięki zakupowi drewna ze sprawdzonych źródeł unikniemy drewna pochodzącego z jodły, sprzedawanego jako świerk (te drewna trudno od siebie odróżnić, zwłaszcza jeśli nie mieliśmy z nimi wcześniej żadnej styczności).
Suszenie i składowanie drewna
Chcąc zbudować więźbę dachową, należy pamiętać, aby drewno, z którego ma ona powstać było suche. Wilgoć wpływa bowiem na wypaczenie w trakcie procesu schnięcia, co z kolei mogłoby wpłynąć na jego odkształcenie. Wysuszone drewno ma o ponad 50% większą wytrzymałość niż to wilgotne.
Jak twierdzi ekspert reprezentujący Tartak Bodek: „Drewno konstrukcyjne powinno cechować się wilgotnością nie większą niż 15%, a najlepiej, aby wynosiła ona od 7 do 13%. Przed jego zakupem warto poprosić o sprawdzenie suchości wilgotnościomierzem, który powinien być na wyposażeniu każdego tartaku lub składu drewna”. '
Warto także pamiętać, że suszone drewno nie powinno być długo składowane. Jest ono wtedy narażone na zmoknięcie, co jest niewskazane dla jego wykorzystania.
Docinanie elementów
Więźba jest najczęściej kupowana w tartaku, gdzie zamawiamy konkretne elementy. Jeśli chcemy, aby były docięte na wymaganą długość, która będzie dostosowana do specyfikacji projektowej, istnieje możliwość dopłaty za usługę docinania elementów. Możemy zlecić także wykonanie wrębów, otworów, czy zaciosów w belkach i słupach, co ułatwi nam składanie więźby dachowej. Tak przygotowane elementy konstrukcji dachowej nie tylko ułatwią pracę cieślom, ale także wpłyną na tempo prac na budowie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana