Jakie są zalety cięcia plazmowego?
Cięcie metali jest obróbką mechaniczną lub termiczną, przy której następuje zmiana wymiarów zewnętrznych obrabianego elementu lub materiału poprzez oddzielanie jego fragmentów. Przy wyborze techniki cięcia należy brać pod uwagę rodzaj materiału, jego grubość, a także wymaganą jakość i dokładność oraz szybkość cięcia. Jedną z wielu metod tego typu obróbki jest cięcie termiczne z wykorzystaniem łuku plazmowego. Przeczytaj i przekonaj się, jakie zalety ma cięcie plazmowe?
Czym jest plazma i na czym polega cięcie z jej udziałem?
Cięcie termiczne plazmowe wykorzystuje zjawisko łuku plazmowego. Aby to zrozumieć, warto przyjrzeć się własnościom plazmy. Ogólnie rzecz biorąc, plazma to zjonizowana materia, która swoją strukturą przypomina gaz, ale różni się wyższą jonizacją cząsteczek. Często określana jest czwartym stanem skupienia. Jej najważniejszą cechą jest rosnąca zdolność przewodzenia prądu elektryczny wraz ze wzrostem temperatury. Gdy osiągnie ona odpowiednią wartość, to plazma emituje energię w postaci światła i ciepła. Źródłem ciepła topiącym metal jest łuk plazmowy jarzący się między elektrodą a materiałem obrabianym. Tę właśnie zdolność wykorzystuje się do budowy palników plazmowych, będących sercem wielu specjalistycznych urządzeń do termicznego cięcia metali.
Najważniejsze zalety plazmowego cięcia metali
„Zalety cięcia plazmowego – wyjaśnia ekspert firmy Control z Mikołowa, która specjalizuje się w technice plazmowej – doceniane są od wielu lat i wykorzystywane do obróbki metali w zakładach przemysłowych oraz różnego typu warsztatach i serwisach. To, co przede wszystkim wyróżnia tę technikę to doskonałe efekty pracy i duża wydajność przy jednoczesnej oszczędności czasu oraz niskich kosztach. Ważne jednak, by stosować sprawdzone źródła plazmy oraz palniki i osprzęt wysokiej klasy, pochodzące od renomowanych producentów”.
Do najważniejszych zalet cięcia termicznego palnikami plazmowymi należy zaliczyć:
- Duża prędkość cięcia umożliwia szybkie prowadzenie procesów technologicznych. Zastosowanie urządzeń plazmowych pozwala nawet na wielokrotnie szybsze cięcie niż ma to miejsce w przypadku klasycznej techniki tlenowo-gazowej.
- Cięcie dokonywane łukiem plazmowym ma mały wpływ na strukturę materiału. Zawdzięcza to dużej energii łuku oraz szybkości cięcia, co powoduje rozgrzewanie się materiału jedynie w wąskiej ścieżce i nie wpływa znacząco na odkształcenia oraz zmiany w strukturze metalu.
- Gładkie krawędzie oraz dobra jakość powierzchni. Obróbka plazmowy pozwala na precyzyjne procesy, których efektem są wysokiej jakości krawędzie i spójna powierzchnia cięcia.
- Duży zakres grubości umożliwia obróbkę i cięcie materiałów w dużym zakresie grubości od 0,5 mm do 160 mm.
- Dzięki wąskiej szczelinie cięcia możliwe są duże oszczędności materiałowe.
- Nowoczesne głowice do ukosowania umożliwiają dowolne ustawienia palnika i wykonywanie krawędzi cięcia pod żądanym kątem.
- Urządzenia wykorzystujące palniki plazmowe mogą być sterowane techniką CNC.
- Możliwe jest wykorzystanie palników plazmowych do maszyn stacjonarnych oraz urządzeń przenośnych, takich jak urządzenie do cięcia do rur RSV lub blach Favorit, a także plazmy ręczne.
- Szybkie przebijanie się przez materiał dzięki dużej energii łuku plazmowego.
- Precyzyjne wycinanie według programu NC.
Zastosowanie cięcia plazmowego
Cięcie plazmowe wykorzystywane jest do cięcia materiałów przewodzących prąd elektryczny, przede wszystkim stali czarnej i metali kolorowych, oraz aluminium, miedzi oraz ich stopów. Może być ono prowadzone w sposób zmechanizowany lub ręczny. Procesy cięcia zmechanizowanego dotyczą głównie cięcia przy zastosowaniu przecinarek CNC lub robotów przemysłowych. Natomiast cięcie ręczne wykonuje się z wykorzystaniem tzw. plazm ręcznych.
Na koniec warto zwrócić uwagę na koszty. Choć cięcie plazmą jest techniką stosunkowo tanią, to zakup maszyn do cięcia termicznego wiąże się ze znacznym wydatkiem. W większości jednak przypadków stosowanie obróbki plazmowej zapewnia szybki zwrot z inwestycji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana