Jak fugować płytki klinkierowe?
Stosowanie elastycznych płytek klinkierowych pozwala na uzyskanie podobnych efektów jak przy używaniu tradycyjnej, ręcznie formowanej cegły klinkierowej. Ze względu na małą masę i bardzo proste zasady montażu płytki mogą być jednak ułożone znacznie taniej i szybciej. Zakres niezbędnych do wykonania czynności montażowych jest ograniczony do minimum. Płytki klinkierowe to rozwiązanie, które pozwala na spore oszczędności na kosztach robocizny.
Gdzie można stosować płytki klinkierowe?
Korzystanie z płytek klinkierowych pozwala na wykonanie atrakcyjnie wyglądającej i niezwykle trwałej elewacji, która pasuje do budynków utrzymanych w każdym stylu architektonicznym. Klinkier wygląda znakomicie zarówno na obiektach bardzo nowoczesnych – industrialnych, postmodernistycznych, czy dekonstruktywistycznych, jak i budynkach klasycznych, a nawet historycznych. Wielkimi zaletami stosowania elewacyjnych płytek klinkierowych są ich znakomite właściwości użytkowe, a także niezwykle szybkie tempo prowadzenia prac.
Płytki klinkierowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Są bardzo mało nasiąkliwe, a co za tym idzie stosunkowo odporne na zabrudzenia oraz mrozoodporne, ponieważ dzięki temu, że woda nie jest w stanie spenetrować ich struktury, nie grozi im rozsadzenie w ujemnych temperaturach. Dużą zaletą płytek klinkierowych jest również to, że są bardzo lekkie. W związku z tym, że ich masa nie obciąża fasady budynku, mogą być bez przeszkód stosowane na ścianach dwuwarstwowych oraz montowane również na fasadach docieplanych budynków – wyjaśnia pracownik firmy Elastolith Polska, która dostarcza płytki klinkierowe HAAKSBERGEN.
Układanie płytek klinkierowych
Płytki klinkierowe mogą być instalowane na podłożach różnego rodzaju. Nadają się m.in. do układania na warstwach termoizolacji z wełny mineralnej lub styropianu. Technologia montażu płytek jest bardzo prosta. Poszczególne elementy mogą być mocowane podobnie jak okładziny ceramiczne, a w razie potrzeby przycinane na odpowiedni wymiar przy pomocy nożyc lub bardzo ostrego noża.
Płytki klinkierowe są instalowane przy wykorzystaniu specjalnego kleju, który jest dostarczany przez ich producenta. Zapewnia on znakomitą przyczepność, a jednocześnie jest niezwykle wytrzymały. Wielką zaletą elastycznych płytek klinkierowych jest to, że są one fugowane przy użyciu tego samego kleju, który jest używany do ich montażu. W dodatku fugowanie odbywa się niejako „na bieżąco” podczas układania płytek. Masa klejowa powinna być rozprowadzona tak, by szczelnie przesłaniała boki płytek.
Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie prace związane z układaniem płytek klinkierowych postępują bardzo szybko i mogą być zakończone w niezwykle krótkim czasie, co dodatkowo obniża koszt wykonania elewacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana