Jakie są najczęstsze przyczyny sporów spadkowych?
Śmierć członków rodziny powoduje nie tylko rozchwianie emocjonalne, ale niesie ze sobą również pewne konsekwencje prawne. W pierwszej kolejności jest to spadek, który najczęściej dotyczy podziału i dziedziczenia majątku po zmarłym. Często jednak wola zmarłego lub podział prawny stanowią powód niezadowolenia. Co jeszcze powoduje w tej kwestii spory?
Możliwości uzyskania spadku
Dziedziczenie majątku zarówno ruchomego, jak i nieruchomego regulują przepisy Kodeksu cywilnego lub testament sporządzony przed śmiercią przez osobę zmarłą. O ile w pierwszym przypadku majątek zostaje podzielony po równo między spadkobierców, o tyle na mocy testamentu możliwe są wszelkie scenariusze, które niejednokrotnie stanowią o pozbawieniu kogoś należnego majątku i przekazaniu go np. jednej wskazanej osobie, niekoniecznie należącej do rodziny. Pomoc w ustaleniu prawa do majątku lub wszelkich kwestii prawnych związanych z testamentem oferuje Kancelaria Adwokacka Latoch, specjalizująca się w szeroko rozumianym prawie cywilnym, w tym również postępowaniu w przypadku dziedziczenia.
Niesprawiedliwość podziału a wola zmarłego
Do najczęściej występujących sporów w przypadku spadków należy poczucie niesprawiedliwości. Kiedy w wyniku braku testamentu majątek dzielony jest po równo, zazwyczaj roszczenia zgłaszają osoby, które w ostatnich latach życia zmarłego zajmowały się jego opieką lub finansowały jego utrzymanie i środki niezbędne do życia. Często członkowie najbliższej rodziny nie interesują się seniorem lub zamieszkują w znacznej odległości, przez co rzadziej opiekują się nim, lub biorą udział w obowiązkach z tą opieką związanych, podczas gdy w momencie podziału majątku zgodnie z prawem, nie jest to uwzględnione. To często wywołuje żal i budzi sprzeciw osób, które mieszkając i pielęgnując zmarłego w ostatnich latach jego życia, poświęcili mu znacznie więcej zaangażowania i uwagi.
Wydziedziczenie i nieznani członkowie rodziny
W momencie podziału majątku zdarza się, że ktoś z rodziny zostaje wydziedziczony lub pojawia się osoba będąca nieślubnym dzieckiem, które nie zostało uznane. Zgodnie z prawem, po wykazaniu więzów rodzinnych, jemu również należy się udział w majątku. W takich sytuacjach bardzo przydatny okazuje się adwokat, który pomoże uregulować sprawy spadkowe. Wydziedziczenie można podważyć, a osobom nieujętym w testamencie zgodnie z prawem należy się również zachowek. Ostateczna wola zmarłego to nie wszystko. Niesprawiedliwości wynikające z takiego zapisu można podważyć i uzyskać pozytywne rozpatrzenie na drodze sądowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana