Typy łożysk wykorzystywanych w przemyśle
![Typy łożysk wykorzystywanych w przemyśle Typy łożysk wykorzystywanych w przemyśle](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-132046-10959-typy-lozysk-wykorzystywanych-w-przemysle.jpg)
Łożyska wykorzystywane są w różnych mechanizmach, stanowią elementy rozmaitych urządzeń. Dzięki łożyskom obracające się części maszyn i sprzętów poruszają się płynnie – łożysko zmniejsza tarcie, a zatem elementy wolniej się zużywają. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej ogólnemu podziałowi łożysk i ich zastosowaniu, omawiając charakterystykę konkretnego przykładu łożyska ślizgowego.
Generalny podział łożysk
Pierwszy podział łożysk, o którym mówimy w kontekście klasyfikacji łożysk generalnie, to podział na łożyska ślizgowe i łożyska toczne. Jak sugerują nazwy, łożyska toczne mają w swojej konstrukcji elementy toczne, drugie natomiast są tulejami współpracującymi z powierzchniami czopów/wałków. Łożyska toczne podzielić możemy na kolejne grupy ze względu na typ elementu tocznego w konstrukcji. Najpopularniejsze elementy toczne w łożyskach to oczywiście kulki, ale na rynku dostępne są też łożyska toczne z wałeczkami o różnych kształtach, z igiełkami lub ich kombinacjami. Łożyska toczne przenoszą obciążenia poprzeczne, wzdłużne lub jedne i drugie, stąd ich wyjątkowa popularność. Łożyska ślizgowe dzielimy przede wszystkim ze względu na rodzaj smarowania – na łożyska suche (niesmarowane, bezsmarne), smarowane i powietrzne. Inny podział łożysk ślizgowych to podział ze względu na skład warstw; mamy łożyska jednorodne, np. z brązu lub tworzyw sztucznych oraz wielowarstwowe, które są wynikiem połączenia kilku warstw metali, kilku warstw tworzyw lub kombinacji metali z tworzywem.
Przykład łożyska ze samosmarnego materiału ślizgowego
Temat łożysk to temat niezwykle obszerny, dlatego postanowiliśmy się przyjrzeć jednemu najpopularniejszemu konkretnemu produktowi oferowanemu przez dystrybutora łożysk ślizgowych INBEAR Łożyska Ślizgowe z Gdyni, aby przedstawić charakterystykę łożyska i wymienić przykłady zastosowania w przemyśle. To łożysko ślizgowe z samosmarnego materiału ślizgowego typu DU. Struktura: warstwa ślizgowa z kompozytu PTFE z Pb na spieku z brązu cynowego, na taśmie stalowej. Mamy tu materiał ślizgowy do pracy na sucho o dużej trwałości i niskim współczynniku tarcia, który może być smarowany olejem. Łożysko ślizgowe typu DU nadaje się do ruchu obrotowego, oscylacyjnego i posuwisto-zwrotnego, do pracy w szerokim zakresie temperatur, obciążeń i prędkości. Nie wykazuje płynięcia na zimno pod obciążeniem. W przemyśle łożyska ślizgowe, którym się przyglądamy, mogą być wykorzystywane na przykład w podnośnikach, pompach i silnikach hydraulicznych, urządzeniach pneumatycznych, w sprzęcie medycznym, w przemyśle tekstylnym, w urządzeniach rolniczych w piecach do suszenia, czy w sprzęcie biurowym. Łożyska ślizgowe z samosmarnego materiału ślizgowego DU wykorzystywane są również w sprzęgłach, amortyzatorach, zawiasach, skrzyniach biegów i innych elementach samochodowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rachunkowość - usługi
Tomek PHU Tomasz Ślósarczyk
woj. mazowieckie03-840 Warszawa, Grochowska 304 lok. 24
-
-
Pogrzebowe usługi
Memento Mori Dom Pogrzebowy, Międzynarodowy Transport Zwłok Wojciech Oleksiewicz
woj. podlaskie17-120 Brańsk, Armii Krajowej 115