Jakie dyski stosuje się w serwerach?
Sercem każdej serwerowni jest komputer, który udostępnia swoje zasoby wielu innym urządzeniom w sieci i pośredniczy w wymianie danych między nimi. Ponieważ serwer obsługuje steki operacji na sekundę, musi charakteryzować się olbrzymią wydajnością. Tę zapewnia mu dysk twardy o odpowiedniej pojemności i szybkości. Jakie dyski stosowane są w serwerach?
Serwer jest komputerem przeznaczonym do pracy ciągłej, a więc nieprzerwanej obsługi olbrzymiej ilości innych danych, pochodzących z innych urządzeń. Ponieważ musi być niezawodny, do jego budowy stosuje się najlepsze dyski, bardzo pojemną pamięć RAM i najmocniejsze procesory. Każdy serwer powinien posiadać kilka zasilaczy i zasilanie awaryjne, a pomieszczenie, w którym jest przechowywany, musi być odpowiednio przygotowane. Dziś przyjrzymy się bliżej wyłącznie kwestii dysków do serwerów.Dyski serwerowe SSD
W ostatnim czasie najpopularniejszym rozwiązaniem dla serwerów są dyski twarde SSD. Półprzewodnikowe dyski SSD z pamięcią typu FLASH charakteryzują się niesamowitą wydajnością odczytu i zapisu danych, a eliminacja rozwiązań mechanicznych, które znajdziemy w technologii HDD, wyraźnie podnosi ich wytrzymałość – mówi ekspert z firmy ESUS IT.Do serwerów korporacyjnych, które obsługują bardzo rozbudowane sieci, stosuje się już niemal wyłącznie dyski SSD. Jeśli dysk ma obsługiwać bardzo dużą ilość danych, zaleca się sięganie po dyski 3,5”, choć w tańszych serwerach sprawdzą się też 2,5” dyski SSD z interfejsem SATA.
Dyski serwerowe HDD
Dyski magnetyczne HDD przeznaczone są raczej do zastosowań prywatnych. Ich niewątpliwą zaletą jest stosunkowo niska cena, jednak w porównaniu z flashowymi dyskami SSD, ich możliwości wypadają słabo. Największą wadą zdają się być ruchome elementy, które wpływają na większą awaryjność tego rozwiązania. Warto podkreślić, że technologia HDD, choć nie wydaje się optymalna dla profesjonalnych serwerowni, doskonale sprawdza się w obsłudze mniejszych jednostek roboczych. Dyski HDD wciąż z powodzeniem wspierają laptopy i komputery stacjonarne najlepszych marek, takich jak HP, Dell czy Lenovo.Jak wybrać dysk do serwera?
Wybierając dysk do serwera warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, takich jak: format dysku (3,5” lub 2,5”, ewentualnie karta PCle), wydajność, niezawodność (mierzona w MTBF), rodzaj interfejsu (SATA, SAS, FC, SCSI) i oczywiście pojemność dysku. W przypadku dysków magnetycznych (HDD) sprawdzamy prędkość obrotową talerzy, która nie powinna spadać poniżej 7200-15000 obrotów/min. Sporym ułatwieniem w wyborze odpowiedniego modelu będzie skorzystanie z oferty dysków dedykowanych.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana