Jak często należy odwiedzać z pupilem weterynarza?
Bardzo częstym błędem popełnianym przez opiekunów zwierząt jest zwlekanie z wizytą u weterynarza. Tymczasem bardzo ważna jest profilaktyka, która pozwala na wczesne wykrycie choroby pupila. Jednak zbyt częste wizyty u weterynarza też nie są dobre, ponieważ wywołują w zwierzętach stres. Najlepiej znaleźć złoty środek i kierować się rozsądkiem. Warto wiedzieć, kiedy udać się do weterynarza i jak często, powinny mieć miejsce badania profilaktyczne.
Jak często zabierać pupila na wizyty kontrolne?
Profilaktyka jest bardzo ważna, jednak ilość wizyt kontrolnych, powinna być ograniczona, ze względu na dobre samopoczucie pupila. Opiekunowie psów, powinni odwiedzać weterynarza co najmniej dwa razy do roku, w celu kontroli zdrowia swojego pupila. Liczbę takich wizyt można zwiększyć, jeżeli zwierzę ma ponad 8 lat i częściej zapada na różne choroby. W przypadku kotów wystarczy kontrola raz do roku lub częściej jeżeli pupil ma ponad 5 lat. Podczas takich wizyt badany jest ogólny stan zdrowia: stan uzębienia, uszu, gruczołów, badania krwi itp. Można połączyć takie badania z corocznym szczepieniem zwierzęcia. Należy pamiętać, że takie wizyty nie zwalniają opiekuna z kontrolowania stanu pupila na co dzień. Warto sprawdzić sierść i skórę psa po każdym spacerze, ponieważ mogą pojawić się na niej pasożyty. Ważna jest też kontrola moczu i kału, ponieważ ich stan może sygnalizować pierwsze objawy choroby.
Kiedy udać się do weterynarza z chorym zwierzęciem?
Nie każde zwierzę sygnalizuje choroby w ten sam sposób. Niektóre są osowiałe, inne zaczynają wykazywać zachowania agresywne. Do weterynarza, należy udać się zawsze, kiedy opiekun zaobserwuje u swojego pupila niepokojącej objawy. Profesjonalny lekarz, np. w Przychodni Weterynaryjnej w Krakowie, będzie w stanie znaleźć przyczyny choroby i zaproponować leczenie i ewentualną profilaktykę. Nigdy nie powinno się zwlekać z wizytą. Zaniedbanie może doprowadzić do poważniejszych schorzeń, nawet nieuleczalnych. Niektóre choroby wymagają częstszych wizyt u weterynarza, ponieważ odporność pupila jest przez pewien czas obniżona. Inne natomiast wymają regularnego kontrolowania. Opiekun nie może zapominać, że to on odpowiada za swojego zwierzaka i jego reakcja w odpowiednim czasie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i życie jego pupila.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana