Czy alkoholikiem zostaje się na całe życie?
Alkoholizm to bardzo poważny nałóg, który nieleczony może doprowadzić do pogorszenia zdrowia, sytuacji życiowej, a nawet tragedii. Wiele osób zastanawia się, czy leczenie alkoholizmu uzdrawia pacjenta całkowicie. Często w ośrodkach leczących uzależnienia pojawia się pytanie – czy alkoholikiem zostaje się na całe życie? Przyjrzyjmy się odpowiedzi na to pytanie.
Problem nadużywania alkoholu w społeczeństwie
Problem nadużywania alkoholu dotyczy bardzo dużej części społeczeństwa. Czasami jest to sporadyczne nadużywanie napojów wyskokowych, jednak wiele osób jest tzw. wysoko funkcjonującymi alkoholikami. Spora część społeczeństwa mierzy się też niestety z zaawansowanym nałogiem, który wymaga specjalistycznego leczenia. Aby było ono skuteczne, chora osoba musi uświadomić sobie swój problem i posiadać wsparcie w bliskich osobach. Często jednak potrzebne jest leczenie, jakie oferuje wiele ośrodków terapeutycznych, takich jak chociażby Ośrodek Trzeźwość. Leczenie nałogu alkoholizmu w zaawansowanym stadium jest długim procesem, niekiedy dość bolesnym – zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Pozytywną wiadomością jest to, że pacjent który naprawdę chce się nałogu pozbyć, jest w stanie to zrobić. Wiele osób zastanawia się jednak, czy przejście procesu terapeutycznego definitywnie wyklucza problem. Pytanie, które zadają sobie zarówno osoby zmagające się z alkoholizmem, jak i ich bliscy, brzmi – czy alkoholikiem zostaje się na całe życie, nawet mimo ukończenia leczenia?
Czy alkoholikiem zostaje się na całe życie?
Alkoholizm to bardzo trudny nałóg, którego podłoże znajduje się w ludzkiej psychice. Ta, jak wiemy, jest niezwykle skomplikowana. Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces, wymagający szalenie silnej motywacji i woli walki z problemem. Wielu osobom udaje się nałóg alkoholizmu zwalczyć, jednak to nie oznacza, że problem zniknął na zawsze. Ponieważ przyczyn alkoholizmu może być mnóstwo (problemy osobiste, kłopoty w pracy czy traumy z dzieciństwa), nawet osoba wyleczona w dalszym ciągu nie będzie miała łatwo, gdyż okazji do sięgnięcia po kieliszek jest mnóstwo na każdym kroku. Terapeuci zawodowo zajmujący się leczeniem alkoholizmu zgodnie powtarzają, że problem alkoholizmu pozostaje już na zawsze. Niezależnie od tego, jaki byśmy ośrodek terapii uzależnień odwiedzili, potwierdzą to też sami pacjenci. Sam nałóg jest podstępny i często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo potężny jest to przeciwnik. Asystencja może być wieloletnia, ale nie oznacza to, że całkowicie wyeliminowaliśmy problem i każda, nawet najmniejsza okazja może sprawić, że wyłamiemy się i powrócimy do picia. Problem alkoholizmu jest więc dożywotni, ale odpowiednia motywacja i praca nad sobą mogą sprawić, że nie powrócimy ponownie do picia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana