Jak zorganizować przestrzeń przemysłową?
Organizacja przestrzeni przemysłowej to temat rzeka. Tym bardziej że zależy w ogromnej mierze od specyfiki zakładu przemysłowego, jego potrzeb i ograniczeń. Jest jednak wiele wspólnych i podstawowych zasad dobrego dostosowania przestrzeni przemysłowej do zasad BHP. Dowiedz się, jak ważne dla bezpieczeństwa i komfortu pracy jest jej dobra organizacja.
Czym jest przestrzeń przemysłowa?
Przestrzenią przemysłową można określić teren wewnętrzny i zewnętrzny każdego zakładu zajmującego się działalnością produkcyjną, handlową, składową, transportową lub usługową. Przygotowanie przestrzeni ma na celu jak najlepszą organizację pracy oraz zapewnienie pracownikom odpowiedniego komfortu i pełnego bezpieczeństwa. Jest nie tylko odpowiedzią na wymogi zawarte w przepisach BHP, ale także zwiększa jakość i wydajność przedsiębiorstwa. Według opinii specjalistów dostawcy wyposażenia zakładów przemysłowych Mesitekos z Bielska-Białej organizacja przestrzeni przemysłowej opierać się musi na czytelnych i przejrzystych oznakowaniach. Ich zadaniem jest ułatwianie ruchu w zakładzie pracy oraz organizacja miejsc dla sprzętu lub narzędzi, a także wydzielanie różnego typu przestrzeni dla celów technologicznych lub socjalnych.
Oznakowania pionowe hal produkcyjnych
Zadaniem oznakowań pionowych jest organizacja ruchu oraz informowanie o zasadach poruszania się pojazdów oraz ludzi w przestrzeni przedsiębiorstwa. Muszą być one czytelne, aby w jak największym stopniu zapewniały bezpieczeństwo pracy. Najważniejsze z nich to:
- znaki drogowe wprowadzające ład i porządek w komunikacji,
- tablice umożliwiające odnalezienie punktu docelowego,
- tablice informacyjne,
- znaki bezpieczeństwa wskazujące drogi ewakuacji, umiejscowienie gaśnic i przycisków alarmowych,
- pachołki drogowe pomagające w organizacji przestrzeni.
Oznakowania poziome hal produkcyjnych
Oznakowania poziome są ważnym elementem organizacji przestrzeni zarówno wewnątrz hal produkcyjnych oraz magazynowych, jak i na otwartych terenach przemysłowych. Dzięki czytelnym i trwałym oznakowaniom poziomym wytyczyć można ciągi komunikacyjne, oznaczyć pola odstawcze, a także podzielić powierzchnie użytkowe na poszczególne strefy. Dobre firmy zajmujące się organizacją przestrzeni przemysłowej nie tylko projektują oznakowanie poziome, ale również wykonają je na każdym możliwym podłożu, takim jak beton, posadzka żywiczna, kostka brukowa czy płytki ceramiczne. Dostarczają także inne elementy ułatwiające organizację przestrzeni przemysłowej: tablice cieni, lustra sferyczne, barierki przemysłowe, tablice na wzorniki oraz wiele innych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana