Jak wybrać najlepszy kantor?
Przygotowując się do podróży zagranicznej powinniśmy zadbać o wymianę krajowej waluty na pieniądze obowiązujące w państwie do którego się udajemy. Punkty wymiany walut, czyli kantory możemy bez większego problemu znaleźć w każdym dużym mieście i w każdej miejscowości turystycznej – większym problemem może się jednak okazać znalezienie kantoru proponujące najatrakcyjniejsze kursy walut.
Jakich kantorów unikać?
Na początku zaczniemy od tego, do jakich kantorów NIE powinniśmy chodzić. Przede wszystkim omijajmy punkty wymiany walut znajdujące się na lotniskach, dworcach kolejowych oraz innych ważnych punktach komunikacyjnych. Dlaczego? Ponieważ stosują one mocno zawyżone kursy walut i wymiana w nich pieniędzy będzie dla nas po prostu nieopłacalna. Punkty te żyją z turystów, którzy zapomnieli zakupić walutę przed przylotem i nie mają przy sobie żadnej gotówki, którą mogliby opłacić chociażby dojazd do hotelu. Przynajmniej część pieniędzy przeznaczonych na podróż powinniśmy wymienić jeszcze przed opuszczeniem kraju, żeby mieć jak opłacić najpilniejsze potrzeby.Co brać pod uwagę przy wyborze kantoru?
Pierwszym kryterium, które powinniśmy przyjąć przy wyborze kantoru – niezależnie od tego, czy jest to fizyczny punkt wymiany, czy może jeden z coraz popularniejszych kantorów internetowych - są oczywiście proponowane przez niego kursy skupu i sprzedaży walut. Warto przez podróżą zapoznać się z aktualnymi trendami w tym temacie, by zyskać pewność, że nie kupimy waluty po zawyżonej cenie. W ten sposób zminimalizujemy nasze straty. Drugą bardzo istotną kwestią jest dostępność walut. W każdym kantorze będziemy mogli wymienić nasze pieniądze na popularne waluty zagraniczne, na przykład euro, dolara amerykańskiego lub funty brytyjskie. Bardziej problematyczne będzie znalezienie kantoru, który mógłby sprzedać nam bardziej egzotyczne waluty, np. obowiązujące w krajach Dalekiego Wschodu. Jednakże i takie kantory można znaleźć – takim punktem jest np. wrocławski Kantor Cent, oferujący japońskie yeny i chińskie yuany. Jeśli wybieramy się w podróż w tak dalekie zakątki dobrą praktyką jest wymiana jedynie części pieniędzy na pierwszy etap pobytu – resztę możemy z większym zyskiem wymienić już po przybyciu na miejsce (cały czas pamiętamy o unikaniu kantorów na lotniskach). Dobrze jest również sprawdzić, czy wybrany przez nas kantor umożliwia negocjowanie kursów – jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy mamy do wymiany znaczną ilość gotówki, np. na cele inwestycyjne.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana