Usunięcie zęba mlecznego - kiedy jest konieczne?
Choć zęby mleczne wypadają same, to czasami konieczne jest ich wcześniejsze usunięcie ze względów zdrowotnych. Wskazania do usunięcia zębów mlecznych obejmują zarówno postępującą próchnicę, której nie da się skutecznie wyleczyć, jak i mechaniczne urazy zębów oraz profilaktykę wad zgryzu. Kiedy konieczne jest usunięcie zęba mlecznego i dlaczego jest to zabieg uważany za ostateczność?
Zęby mleczne – usuwać czy nie?
Zęby mleczne tak samo, jak zęby stałe trzeba leczyć. Czasami konieczna jest też ekstrakcja zęba mlecznego ze względu na zaawansowane zmiany próchnicowe, uraz mechaniczny, wady zgryzu oraz występowanie innych problemów, które są dla lekarza wskazaniem do usunięcia mleczaków. W zdecydowanej większości przypadków wskazaniem do ekstrakcji zęba mlecznego jest próchnica, która uniemożliwia skuteczne leczenie zębów i tym samym kwalifikuje je do usunięcia. Zaawansowane zmiany próchnicowe, które dotyczą zębów mlecznych, to bardzo poważny problem. Można go uniknąć, stosując się do zasad profilaktyki stomatologicznej, która powinna być wdrażana u dzieci już na etapie ząbkowania. Usunięcie zęba mlecznego zawsze jest ostatecznością, bo zbyt wczesna utrata mleczaków, nie wpływa pozytywnie na rozwój zgryzu oraz funkcjonowanie narządu żucia i narządu mowy. Z medycznego punktu widzenia, najlepszym wyjściem jest leczenie mleczaków, aby jak najdłużej znajdowały się one w jamie ustnej dziecka i jednocześnie nie wpływały negatywnie na jego stan zdrowia. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze stomatologiem dziecięcym, który wybierze odpowiednie postępowanie.
- Leczenie zębów mlecznych jest zdecydowanie lepszym wyjściem niż ich usunięcie. Niestety, nie da się czasami uniknąć tego zabiegu ze względu na zaawansowaną próchnicę lub inne problemy stomatologiczne. Wówczas bardzo ważny jest wybór odpowiedniego stomatologa, który ma doświadczenie w pracy z dziećmi, więc przeprowadzi zabieg w sposób jak najmniej stresujący dla malucha - wyjaśnia dentysta z gabinetu Ar-Dent z Żołyni i Sokołowa Małopolskiego.
Jakie są wskazania do usunięcia mleczaków?
Zaawansowane zmiany próchnicowe to najczęstsze ze wskazań to usunięcia zębów mlecznych u dzieci. Nie jest to jednak jedyny powód ekstrakcji mleczaków, które mogą sprawiać także inne problemy. Jednym z częstych wskazań do usunięcia zębów mlecznych jest ich nieprawidłowy wzrost, który zwiększa ryzyko rozwoju wad zgryzu oraz pojawienia się problemów podczas wyrzynania się zębów stałych. Inne wskazania do wyrywania mleczaków to:
występowanie schorzeń stomatologicznych, które mogą stać się przyczyną martwicy tkanek,
zdiagnozowanie przetok i ropni okołozębowych oraz innych patologicznych zmian w obrębie dziąseł,
zbyt późna resorpcja korzeni mleczaków, która uniemożliwia wyrzynanie się zębów stałych,
uszkodzenia mechaniczne zębów mlecznych, do których może dojść w wyniku upadku dziecka.
Wskazaniem do usunięcia zęba mlecznego jest także zbyt długie pozostawanie zęba mlecznego w łuku zębowym pomimo tego, że ząb stały zaczął się już wyrzynać. Mleczaki usuwa się również wówczas, gdy stają się one luźne, czyli zaczynają się ruszać i tym samym utrudniają dziecku spożywanie posiłków oraz mówienie. W takiej sytuacji nigdy nie wyrywamy mleczaków starymi, domowymi sposobami, bo mogą one spowodować uszkodzenie zęba lub dziąsła. Zęby, które zaczęły się ruszać, ale nie chcą same wypaść, powinien usunąć stomatolog.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana