Uszkodzone siodło. Jak je naprawić?
Każdy z nas, kto jeździ konno zdaje sobie sprawę, że sprzęt jeździecki nie należy do najtańszych. Większość usterek wychodzi po dłuższym czasie i często podczas zakupu siodła trudno jest stwierdzić, że jest z nim coś nie tak. Niektórych z nas nie stać na zakup nowych sprzętów, dlatego oddajemy je do naprawy lub próbujemy poradzić sobie z usterkami na własną rękę.
Jak sprawdzić, czy siodło jest uszkodzone?
Jeżeli jesteśmy na etapie zakupu siodła, warto zwrócić uwagę na najważniejsze, czyli na terlicę. Jeśli wyczujemy ręką, że siedzisko jest twarde, nieplastyczne, poduszki różnią się rozmiarem, kształtem lub wyczujemy guzki, należy odpuścić sobie jego zakup.
Jednym z najgorszych typów uszkodzeń siodła jest złamana, pęknięta lub przekrzywiona terlica. Ma to miejsce najczęściej w sytuacji, gdy nasz koń lubi tarzać się w piasku w pełnym sprzęcie lub jeżeli przewróci się na plecy – mówi specjalista z pracowni rymarskiej i sklepu jeździeckiego rymarstwo-poznan.pl, która zajmuje się profesjonalną naprawą siodeł krajowych i importowanych.
Aby sprawdzić, czy mamy do czynienia z przekrzywioną terlicą, musimy sprawdzić siodło od strony tylnego łęku, wówczas mamy możliwość zobaczenia czy linie wzdłuż siedziska i miejsce, w które wbite są gwoździe i panele są do siebie równoległe. Dobrym sposobem na sprawdzenie jakości terlicy jest przejechanie po niej dłońmi. Jeżeli zauważymy wszelkie nierówności i pęknięcia, powinniśmy oddać sprzęt do profesjonalnej naprawy u rymarza. Pamiętajmy, że wszelkie usterki związane z terlicą niekorzystnie wpływają na plecy naszego konia.
Uszkodzenia siodła - jak je naprawić?
Nie każdy z nas może sobie pozwolić na zakup nowego siodła lub częste oddawanie sprzętu do naprawy, dlatego wiele osób próbuje radzić sobie z usterkami na własną rękę. W sytuacji, w której zauważymy białe plamy na siodle, spowodowane jego zmoknięciem i dużą wilgocią w siodlarni, możemy zmyć je mydłem do skór i ciepłą wodą. Z uwagi na upływ czasu nasze siodło może się poprzecierać, popękać, porysować lub złuszczyć się, wówczas warto przetrzeć je tłuszczem do skóry. Jeżeli siodło posiada bardzo głębokie zadrapania i zacięcia możemy podkleić je specjalnym klejem przeznaczonym do skór. Jednym z najgorszych i niebezpiecznych dla konia uszkodzeń siodła jest złamana terlica, która pozbawia siodła jego zdolności do rozkładania obciążeń na końskim grzebiecie. Jest to sygnał, że jak najszybciej powinniśmy skorzystać z serwisu siodeł. Bolesność grzbietu naszego konia to również informacja, że nasz sprzęt wymaga naprawy lub wymiany na nowy. Pamiętajmy, że naprawa siodeł u profesjonalnego rymarza to o wiele lepszy wybór, niż robienie wszystkiego na własną rękę w domowym zaciszu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana