Jak urządzić domowy pawlacz?
Wbrew różnym trendom, silna potrzeba posiadania przedmiotów wcale nie zanika – wraz z upływem lat, systematycznie powiększamy stan naszego posiadania. Z różnych względów w wielu domach, głównym miejscem do przechowywania stał się przedpokój. Jednak jego zabudowa, zwłaszcza gdy dostępna przestrzeń nie należy do najprzestronniejszych, stanowi prawdzie wyzwanie. Rozwiązaniem problemu wydaje się pawlacz – praktyczny mebel powracający do łask. Poniżej przedstawiamy ciekawe sposoby na jego urządzenie.
Niektórym – słusznie – kojarzy się ze starymi czasami, a powiązanie to traktują jako zarzut. Za to każdy, kto urządzanie domu ma za sztukę i wszędzie dostrzega duże możliwości, z pewnością doceni pojemną szafkę montowaną między drzwiami wejściowymi a sufitem. Wystarczy tylko odrobina wysiłku, a pawlacz przemieni się w modny element, dobrze współgrający z resztą wystroju. W dzisiejszej dobie personalizacji często posiłkujemy się meblami na wymiar, dlaczego wiec, nie rozważyć instalacji tego schowka? Ostatecznie nie sposób odmówić mu funkcjonalności – to miejsce zdolne pomieścić naprawdę sporo.
Gdy szafa nie wystarcza
Nie wszystkie ubrania zmieszczą się w szafie. Z tego powodu potrzebujemy miejsca, w którym trzymać będziemy odzież sezonową. Piwnica to nie najlepszą opcja – kto z nas chciałby później korzystać z tekstyliów narażonych na wilgoć i nieprzyjemne zapachy? Z tego powodu, pawlacz, zwłaszcza odpowiednio przemyślany, wydaje się najbardziej trafionym rozwiązaniem. Co jeszcze możemy w nim trzymać? Wszystko, czego nie używamy przez cały rok; wymieńmy chociażby akcesoria świąteczne, walizki, cieplejsze kołdry, czy buty narciarskie.
W ten sposób dochodzimy do wniosku, że sprawdzi się on nie tylko w małometrażowych mieszkaniach. Przeciwnie – przez specyfikę naszego domowego życia, doskonale pasuje do każdego wnętrza.
Schowek na wymiar
Ważne jest, by już na samym początku, mniej więcej wiedzieć, co będziemy w opisywanej przestrzeni składować – pozwoli nam to określić optymalne rozmiary szafki. Zawsze możemy też skorzystać z porad firmy stolarskiej, u której zamówimy wykonanie pawlacza. Osobom ze Śląska wypada polecić pracownię Dawida Sławickiego, wykonującej wysokiej klasy meble na wymiar.
Elementy dekoracyjne
Również wcześniej, by zapewnić sobie maksymalnie wygodny dostęp, powinniśmy pomyśleć o tak ważnej, części, jaką są drzwi. Do wyboru mamy między innymi klasyczne rozwiązania z zawiasami, warianty przesuwne, a nawet otwierane od dołu, i zamykane na skobel, klapy.
Same gałki to spore pole do popisu – odpowiednio dobrane, są niewątpliwe miłym akcentem. Niektórzy zaś zdecydują się na minimalistyczny wariant bezuchwytowy, w którym dostęp do środka uzyskuje się poprzez lekkie naciśnięcie.
Jeżeli zależy nam na zamaskowaniu skrytki, rozważmy obklejenie drzwiczek tapetą (można ją zastosować także we wnętrzu), wyłożenie ich specjalnymi panelami albo zastosowanie zwykłych luster.
Organizacja przestrzeni
Jedyne, czego powinniśmy się wystrzegać, to bałagan, który pozbawiłby podsufitowej przestrzeni jej najważniejszej funkcji – bycia wyjątkowo praktycznym meblem, będącym pod ręką akurat wtedy, gdy go potrzebujemy. Warto więc nie tyle wciąż na nowo porządkować wnętrze pawlacza, co opracować i stosować odpowiedni system.
Nie pożałujemy podziału pawlacza na mniejsze części: półki są podstawą, a wysokie szafki dają możliwość wstawienia drobnych regałów, poza tym osobna przegródka na buty sprawdzi się znakomicie. Segregację bezdyskusyjnie ułatwiają pudełka, choć większa ich ilość będzie jedynie zawadzała. Nie oszukujmy się – spora ilość małych przedmiotów pozamykanych w licznych kartonach, nigdy nie ujrzy światła dziennego.
Na koniec, jako praktyczne dodatki, poprawiające użyteczność, wymienić można oświetlenie oraz haczyki, przydatne na przykład w wieszaniu czapek i kapeluszy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana