Od czego zależy składka ubezpieczenia OC?
Ubezpieczenie OC to polisa, której wykupienie jest obowiązkowe dla wszystkich właścicieli pojazdów. Każdy kierowca musi dbać o to, aby przestrzegać terminu jej przedłużenia – w przeciwnym razie zostaną na niego nałożone wysokie kary pieniężne. Niektórych może zdziwić fakt, że należność, którą trzeba zapłacić ubezpieczycielowi, nie jest jednakowa dla wszystkich aut. Co wpływa na wysokość składki za ubezpieczenie OC?
Jakie czynniki mają wpływ na składkę polisy OC?
Ubezpieczenie OC ma służyć temu, aby kierowca, który był sprawcą wypadku, nie musiał płacić poszkodowanym za wyrządzone im szkody. Polisa ta chroni więc interesy zarówno samego sprawcy, jak i poszkodowanego.
To, ile zapłaci za OC właściciel samochodu, zależy od parametrów samego auta. Ubezpieczyciel określa stawkę za ubezpieczenie na podstawie przebiegu pojazdu, rodzaju wykorzystywanego przez niego paliwa oraz szacowanego przebiegu w przyszłym roku.
Koszt składki jest też uzależniony od tego, czy auto będzie wykorzystywane na własny użytek, do celów służbowych, czy jest przeznaczone na wynajem.
„Koszt ubezpieczenia OC może być różny w zależności od firmy oferującej tego typu polisę. Dlatego warto przeanalizować ofertę poszczególnych ubezpieczycieli i wybrać najkorzystniejszą dla siebie. Nie zmienia to faktu, że na wysokość składki zawsze mają wpływ określone czynniki” – podkreśla ekspert z ALPINA UBEZPIECZENIA.
Co jeszcze decyduje o kosztach wykupienia ubezpieczenia OC?
Tym, na co głównie zwracają uwagę firmy ubezpieczeniowe, jest wiek kierowcy oraz to, od kiedy dysponuje on prawem jazdy. Niższą składkę zapłacą starsi kierowcy i tacy, którzy od lat mają uprawnienia do jazdy samochodem - ze statystyk wynika, że sprawcami wypadków są zwykle młode osoby.
Koszty związane z zakupem polisy OC są zależne od tego, jaka jest pojemność silnika. Mogą one różnić się także w zależności od marki samochodu i tego, czy kierowca w poprzednich latach był sprawcą kolizji drogowych.
Większe koszty będą musieli ponieść właściciele aut mieszkający w dużych miastach, gdyż łatwo tam o stłuczkę czy uczestnictwo w wypadku. Poza tym na preferencyjne warunki ma wpływ stan cywilny. Ubezpieczyciel obliczy mniejszą składkę dla osoby, który jest w związku małżeńskim oraz ma dzieci. Kierowcy tacy jeżdżą z reguły spokojniej i rozważniej.
O podwyższeniu składki OC może zadecydować również to, kim jest współwłaściciel auta. Jeżeli będzie to świeżo upieczony, niedoświadczony oraz młody kierowca, to z całą pewnością koszty polisy będą zdecydowanie większe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana