Jak tanio oświetlić halę przemysłową?
![Jak tanio oświetlić halę przemysłową? Jak tanio oświetlić halę przemysłową?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-144026-jak-tanio-oswietlic-hale-przemyslowa.jpg)
Jeżeli stoisz przed budową lub modernizacją hali przemysłowej, to powinieneś zwrócić szczególną uwagę na stworzenie optymalnego systemu oświetleniowego. Dobór właściwego źródła światła przełoży się nie tylko na lepszą wydajność pracy, ale także bezpieczeństwo Twoich podwładnych. Jak zaprojektować jednak oświetlenie, które dobrze spełni swoją rolę, a przy okazji nie narazi Cię na duże koszty związane z montażem oraz późniejszą eksploatacją? W niniejszym tekście wyjaśniamy, jak tanio oświetlić halę przemysłową.
Znaczenie dobrego oświetlenia przemysłowego
Nieprawidłowo zaprojektowana instalacja oświetleniowa wpływa negatywnie na samopoczucie pracowników, zmniejszając tym samym ich wydajność pracy. Źle dobrane źródła światła nie tylko ograniczają widoczność na danym stanowisku pracy, ale po pewnym czasie męczą również wzrok – w efekcie może dojść do wypadków lub wystąpienia wad produkcyjnych. Nie bez powodu wymagania dotyczące systemów oświetleniowych są ściśle regulowane przez polskie prawo. Dokładne wytyczne można znaleźć m.in. w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także tzw. Polskich Normach (dokładniej w PN-EN 12464-1:2004 oraz PN-EN 12665:2008)
Wspomniane dokumenty określają wiele czynników – do najważniejszych należy minimalne natężenie światła, jakie panuje w obszarze roboczym stanowiska. W zależności od charakteru wykonywanych prac, gęstość strumienia świetlnego powinna wynosić od 200 do nawet 1500 luksów. Zasada doboru oświetlenia jest stosunkowo prosta – im większej precyzji wymaga dana czynność, tym silniejsze źródło światła powinieneś zastosować. Przykładowo, spawanie wymaga natężenia rzędu 300 lx, z kolei wyrób narzędzi aż 1000 lx. Na tym wymagania się jednak nie kończą. Musisz ograniczyć również tzw. olśnienie, czyli sytuację, gdy odbijające się światło (np. od maszyn) oślepia pracowników. To niezwykle ważne, ponieważ refleksy świetlne doprowadzają do dekoncentracji oraz niepotrzebnie nadwyrężają wzrok.
Jaki rodzaj lamp sprawdzi się najlepiej w hali przemysłowej?
W roli oświetlenia do hali najlepiej sprawdzają się lampy typu High Bay, zwane oświetleniem przemysłowym. Ten rodzaj oprawy cieszy się dużą popularnością, ponieważ rozprasza światło po okręgu, pozwalając tym samym na równomierne doświetlenie sporej powierzchni bez konieczności instalacji wielu punktów świetlnych. Wysoka skuteczność nie jest jednak jedynym atutem tego rodzaju oświetlenia. Nowoczesne lampy przemysłowe High Bay w wersji LED są też stosunkowo tanie oraz bardzo energooszczędne. Oprawy zużywają nawet 90% mniej prądu niż stosowane jeszcze do niedawna lampy wolframowe czy metahalogenowe.
Alternatywnym wyborem jest oświetlenie liniowe. W celu uzyskania ciągów świetlnych możesz zastosować klasyczne oprawy liniowe led lub ich wersję hermetyczną, która cechuje się podwyższoną odpornością na przypadkowe uszkodzenia oraz ciężkie warunki. Decydując się na taki system oświetleniowy, pamiętaj, aby mocować lampy między alejkami hali, a nie nad regałami – w ten sposób będziesz oświetlał tylko przestrzeń roboczą.
Postaw na LED-y
Jeżeli zależy Ci na ograniczeniu kosztów związanych z bieżącym utrzymaniem systemu oświetleniowego w hali przemysłowej, to najrozsądniejszym wyborem okażą się nowoczesne lampy LED.
Na korzyść diod elektroluminescencyjnych przemawia przede wszystkim ich doskonała żywotność, która w zależności od modelu może wynosić nawet 50 tys. godzin. Tak długi czas pracy oznacza, że użytkownik nie będzie narażony na częstą wymianę żarówek, nawet przy intensywnym użytkowaniu oświetlenia
– wyjaśnia specjalista reprezentujący firmę Onled, sklep z oświetleniem LED.
Zakup nowych żarówek nie jest oczywiście jedyną oszczędnością. Jak już wcześniej wspominaliśmy, LED-y wyróżniają się bardzo niskim poborem energii, którego próżno szukać u konkurencyjnych rozwiązań. Wysoka wydajność energetyczna idzie w parze z wiernym odzwierciedleniem kolorów oraz natychmiastowym działaniem. Dla jeszcze lepszej optymalizacji kosztów możesz zainwestować w systemy wyposażone w czujniki ruchu. Specjalne sensory warto zamontować w takich miejscach, gdzie światło jest niezbędne tylko okazjonalnie – zautomatyzowany układ uruchomi lampy tylko wtedy, kiedy będą naprawdę potrzebne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Izolacja, termoizolacja, hydroizolacja
Hydroblokada Grzegorz Strzępek
woj. opolskie45-940 Opole, Piwonii 4
-
-
Dźwigi, dźwigowe urządzenia - usługi, wypożyczanie
Usługi Dźwigowe - Lewandowski
woj. mazowieckie03-216 Warszawa, Modlińska 6
-