Jakie materiały mogą być galwanizowane?
W życiu codziennym spotykamy się z wieloma przedmiotami pokrytymi specjalnymi powłokami o podwójnym przeznaczeniu. Ich zadanie to zarówno ochrona przed korozją i uszkodzeniami, jak i znaczna poprawa estetyki. Metalowe elementy różnych przedmiotów bywają poddawane galwanizacji. Co nadaje się do nałożenia takiej powłoki? Jak przebiegają te procesy? Jakie efekty można otrzymać?
Czym jest galwanizacja?
Galwanotechnika jest wszechstronną i skuteczną metodą nakładania powłok ochronnych. Za jej pomocą można pokrywać ochronną metalową warstwą nie tylko inne metale, ale również tworzywa sztuczne. Galwanizowanie opiera się na zjawiskach elektrochemicznych, które zachodzą między dwoma elektrodami umieszczonymi w galwanicznej kąpieli. Energia elektryczna przepływająca przez taki układ powoduje rozszczepianie się części atomów. Osadzają się one na elemencie poddanym galwanizacji. Tworzą cienką warstwę, która jednak czasem w zależności od potrzeby może być nieco grubsza. Wtedy właściwości takiej powłoki są o wiele lepsze.
Galwanizacja, którą wykonuje się w miejscach takich, jak GALWANIZER, przeważnie dotyczy pokrywania warstwą przedmiotów metalowych. Do tego używa się atomów innych metali. Zazwyczaj są one w większym stopniu szlachetne niż materiał, z którego zrobiony jest galwanizowany przedmiot. Bierze się to z faktu, że jedną z funkcji galwanizacji jest poprawienie efektów estetycznych. Drugą jest polepszenie walorów użytkowych.
Przykładem galwanizacji dekoracyjnej jest na przykład powlekanie elementów motocykli czy aut w celu poprawienia ich wyglądu. Inną sytuacją jest wykończenie detali mebli lub armatury łazienkowej. Wtedy galwanizacji poddaje się zarówno przedmioty metalowe, jak i te z tworzyw sztucznych. W jubilerstwie znany jest sposób złocenia galwanicznego. Taka powłoka jest niezwykle trwała, a wyrób nie różni się praktycznie niczym od tego z litego złota i jest znacznie tańszy.
Cynkowanie jak galwanizacja funkcjonalna
Galwanizacja elementów w celu poprawienia ich funkcjonalności zwana jest funkcjonalną. Powszechnie stosowanym sposobem, który można podać jako przykład, jest cynkowanie. Jest zdecydowanie tańsza niż stosowanie do wyrobu metalowych przedmiotów specjalnych antykorozyjnych domieszek do metali.
Jest kilka metod cynkowania. Powszechne jest cynkowanie ogniowe metoda wsadową. Przedmiot galwanizowany zanurza się w stopionym cynku. Powłoka cynku jest wtedy nieprzerwana i pokrywa dokładnie powierzchnię. Inne metody to cynkowanie ciągłe do drutów i rur oraz cynkowanie natryskowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana