Jak przygotować powierzchnię do malowania proszkowego?
Malowanie proszkowe jest jedną z metod pokrywania powierzchni farbą. Dzięki niemu istnieje możliwość bardzo precyzyjnego, dokładnego pofarbowania wybranego obiektu. Malowanie tą metodą polega na umieszczeniu danego przedmiotu w specjalnej komorze, w której dochodzi do rozpylania farby proszkowej. By jednak efekt tego zabiegu był maksymalnie zadowalający, konieczne jest właściwe przygotowanie wybranej powierzchni do malowania.
Po co oczyszczać powierzchnie przed malowaniem proszkowym?
Przystępując do malowania wybranej powierzchni metodą proszkową, nie wolno zapominać o jej właściwym oczyszczeniu. Jest to niezwykle ważne. Jeśli wybrany obiekt nie będzie odpowiednio czysty, to nasza praca malarska może pójść na marne, co byłoby nie tylko stratą czasu, ale i pieniędzy – mówi ekspert z firmy JAN-TAL z Mysłowic.
Właściwe przygotowanie powierzchni do malowania proszkowego gwarantuje przede wszystkim wydłużoną żywotność obrabianego materiału. Dzięki temu możemy liczyć na to, że na przykład nasze felgi będą nam służyły przez długie lata. Efekt malowania proszkowego bez wcześniejszego oczyszczenia obiektu poddawanego farbowaniu nigdy nie będzie tak dobry, jak wtedy, kiedy zostanie on właściwie przygotowany. Prawidłowo obrobiony materiał sprawia także, że farba, którą zostanie pokryty wybrany przedmiot, będzie miała lepszą przyczepność. Przygotowanie oznacza pozbycie się z powierzchni rdzy, zabrudzeń i nierówności – tak przygotowana może być następnie poddawana malowaniu proszkowemu.
Kluczowe czynności
Przygotowanie obiektu do malowania polega przede wszystkim na zastosowaniu rozmaitych procesów chemicznych, których celem jest usunięcie z obrabianych powierzchni wszelkich zanieczyszczeń. Przedmiot, który ma być farbowany, nie może mieć na sobie plam z tłuszczów, rdzy czy pyłów. Skutecznie też należy się z niego pozbyć starych powłok farby, które stanowią niepotrzebną warstwę na obiekcie przeznaczonym do malowania. Pierwszym krokiem do właściwego oczyszczenia wybranej powierzchni jest jej dokładne umycie, do czego przydatna jest nie tylko woda, ale i rozpuszczalniki czy emulsje. W zależności od obrabianego materiału wykonywane być może chromowanie, fosforanowanie żelazowe bądź fosforanowanie cynkowe.
Bardzo częstą czynnością poprzedzającą malowanie proszkowe jest piaskowanie, które służy czyszczeniu i odpowiedniemu wypolerowaniu obrabianej powierzchni z wykorzystaniem materiałów ściernych. Podczas piaskowania wykorzystywane jest ciśnienie sprężonego powietrza bądź cieczy – dzięki temu jego efekty są bardzo zadowalające. Dosyć podobnym zabiegiem jest szkiełkowanie, z tym że dotyczy ono obrabiania materiału za pomocą drobnych, szklanych kuleczek. Popularne jest też korundowanie, które także nadaje obiektowi odpowiednią gładkość. Warto też wspomnieć o śrutowaniu, dzięki któremu możliwe jest dokładne usunięcie rdzy, starej warstwy farby oraz wszelkich innych, trudnych do zlikwidowania zanieczyszczeń. Wybór właściwej metody powinien być uzależniony od materiału, który zostanie poddany malowaniu proszkowemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana