Od drewna po aluminium. Okiennice kiedyś a dziś
Przysłowie mówi, że każda moda kiedyś powraca. Choć jak uczy doświadczenie, to stwierdzenie nie zawsze okazuje się prawdziwe, jednak w przypadku okiennic trudno się z nim nie zgodzić. Nowoczesne okiennice aluminiowe są coraz częściej montowane jako zabezpieczenie okien, drzwi tarasowych czy przeszkleń w ogrodach zimowych. Rozwiązanie to łączy użyteczność i funkcjonalność z możliwością wzbogacenia wyglądu budynku.
Okiennice – tradycyjny sposób na ochronę okien
Okiennice kojarzą się zwykle z malowniczą chatką, jakie do dziś możemy spotkać w różnych skansenach gromadzących zabytki budownictwa ludowego. Najczęściej są to dwa drewniane skrzydła umieszczone po przeciwległych końcach okna, które można zamknąć, a często również zabezpieczyć drewnianą lub kutą z żelaza zasuwką. Okiennice w starych budynkach są najczęściej pomalowane, często na kilka kolorów, a wiele z nich ma dodatkowe zdobienia. W tradycyjnym budownictwie rolą okiennic była przede wszystkim ochrona drogich szyb przed silnym wiatrem. Obawiano się zarówno gwałtownych podmuchów, jak i oderwanych konarów czy niesionych wiatrem gałęzi. Zimą i jesienią zamknięcie okiennic pomagało w zachowaniu ciepła i broniło przed przenikliwym wiatrem czy śniegiem. Niekiedy z okiennic korzystano także latem, zamykając je od nasłonecznionej strony budynku – przypomina przedstawiciel firmy Prodimex, która specjalizuje się w produkcji okien aluminiowych i drzwi suwanych.
Coraz doskonalsze okna, początkowo składające się z dwóch dodatkowych skrzydeł – jedną parę mocowano od zewnątrz, drugą zaś na wewnętrznej stronie ramy okiennej – później z zapinanych haczykami, a następnie skręcanych skrzydeł dwuszybowych sprawiły, że okiennice stosowano coraz rzadziej. Zachowały się one jeszcze przez jakiś czas w starszych budynkach, gdzie służyły jako ochrona przed wybiciem szyby i skutecznie odgradzały od świata zewnętrznego, jednak jakiś czas temu zrezygnowano z nich zupełnie.
Zachodzące zmiany zarówno te dotyczące architektury, jak i trendów w aranżacji wnętrz, a wreszcie ciągłe ocieplanie się klimatu sprawiły, że okiennice zaczęły wracać do łask. Jest to w dużej mierze spowodowane tym, że w nowoczesnych budynkach przeszklenia stanowią o wiele większą część powierzchni elewacji. Choć duże okna przyczyniają się do zmniejszenia potrzeb energetycznych budynku zimą, to stają się dość uciążliwe latem. Sytuacji nie poprawia także fakt, że coraz bardziej modna jest rezygnacja z wewnętrznych przesłon okiennych. Tradycyjne zasłony coraz częściej spotyka się wyłącznie w domach urządzanych klasycznie. Upalne lata i coraz większa ilość wpadającego do wnętrza światła sprawia, że w środku robi się bardzo gorąco, a w związku z ciągłym wzrostem cen prądu korzystanie z klimatyzacji staje się droższe.
Trudno się dziwić, że w tej sytuacji moda na okiennice wraca ze zdwojoną siłą. Co ważne, są one wybierane nie tylko ze względu na walory praktyczne, ale również na atrakcyjny wygląd i wygodną obsługę.
W czym mogą pomóc okiennice?
Nowoczesne okiennice to połączenie wielu korzyści. Kluczową sprawą jest naturalnie zmniejszenie ilości światła wpadającego do wnętrza. Przez okno, które nie jest niczym osłonięte, do wnętrza pomieszczenia przedostaje się energia z około 60% padających na nie promieni. Stosowanie osłon wewnętrznych – zasłon, żaluzji czy rolet pozwala obniżyć tę wartość do mniej niż 40%. Jeśli na oknie zamontuje się przesłonę zewnętrzną, do środka przedostanie się mniej niż 5% energii. W trakcie upalnego dnia taka różnica może oznaczać aż kilka do nawet kilkunastu stopni różnicy temperatur.
Wielką zaletą okiennic jest to, że pozwalają na zaciemnienie wnętrza budynku i stanowią alternatywę dla rolet zewnętrznych. Choć takie rozwiązanie w wielu sytuacjach bywa przydatne, to jednocześnie opuszczenie rolet oznacza niemal całkowite zaciemnienie. W przypadku nowoczesnych okiennic ilość wpadającego światła można łatwo regulować.
Kolejnym plusem okiennic jest ich atrakcyjny wygląd. Podczas gdy rolety zewnętrzne rzadko kiedy dodają budynkowi uroku, okiennice są ciekawym detalem architektonicznym i dobrze dobrane mogą upiększyć każdy budynek, niezależnie od stylu, w jakim został zaprojektowany. Na korzyść działa tu możliwość wyboru między systemem okiennic przesuwanych, które zwykle sprawdzą się w obiektach bardziej nowoczesnych i rozwieranych, mogących pasować do bardziej tradycyjnych brył, jak i szeroka paleta kolorystyczna oraz różne typy i rozmiary lamelek.
Okiennice aluminiowe to nie tylko ochrona przed słońcem. Są one również w stanie ograniczyć straty ciepła zimą, a także wpłynąć na zmniejszenie dobiegającego z zewnątrz hałasu. Co ważne montaż okiennic zmniejsza ryzyko uszkodzenia okna z zewnątrz, a także jest dodatkowym zabezpieczeniem przed sforsowaniem okna.
Zalety okiennic aluminiowych
Stosowane dziś okiennice to zwykle systemy aluminiowe. Takie rozwiązanie ma wiele plusów – konstrukcja jest lekka i nie obciąża elewacji, ze względu na niewielki ciężar łatwo też je otwierać lub rozsuwać. Aluminium znakomicie znosi wszelkie warunki atmosferyczne i nie jest podatne na korozję, a w dodatku może być anodowane albo malowane na rozmaite kolory. Wygodną opcją jest także prosta zmiana kąta nachylenia lamelek, a zatem regulacji nasłonecznienia.
Okiennice aluminiowe są również niekłopotliwe w montażu. Nie wymagają tak daleko posuniętych ingerencji w strukturę budynku, jak rolety zewnętrzne, ani tak rozbudowanych mocowań, jak w przypadku żaluzji fasadowych. Nie bez znaczenia jest w przypadku okiennic aluminiowych również opcja montażu automatycznego sterowania, co w połączeniu z domowym systemem inteligentnego budynku może pozwolić na zamykanie lub otwieranie ich o ustalonej porze dnia.
W porównaniu ze stosowanymi kiedyś okiennicami drewnianymi modele wykonane z aluminium mogą się poszczycić o wiele większą wytrzymałością oraz odpornością na upływ czasu. Okiennice zrobione z metalu nie ulegają spaczeniu, nie trzeba ich co jakiś czas zabezpieczać przed słońcem i deszczem czy odnawiać malując lub lakierując. Mają również tę zaletę, że ich powierzchnia nie ulega odbarwieniu ani nie deformuje się, co może się zdarzyć w przypadku okiennic z PVC.
Okiennice wykonane z aluminium sprawdzą się nie tylko w mniejszych oknach. Specjalne konstrukcje harmonijkowe, które mogą składać się nawet z kilku połączonych skrzydeł, można bez problemu montować na bardzo szerokich oknach czy drzwiach tarasowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana