Jak powstają pudełka kartonowe?
Pudełka kartonowe są wykorzystywane do pakowania produktów w bardzo wielu branżach przemysłowych. Mimo ich małej wagi, można przechowywać w nich nawet ciężkie produkty. Pakuje się w nie ubrania, książki, jedzenie, a także wiele innych przedmiotów. Jak powstają pudełka kartonowe, po które tak chętnie sięgają zarówno pracownicy różnych firm, jak i osoby prywatne?
Gdzie wykorzystuje się kartonowe pudełka?
Karton jest tak powszechny, że wiele osób nawet nie zwraca uwagi na jego obecność. Jeśli zastanowić się jednak nad tą kwestią, pudełka otaczają nas niemal z każdej strony. Są wykorzystywane np. w przemyśle spożywczym. Przewozi się w nich towar do sklepów, wystawia produkty w marketach i pakuje jedzenie na wynos. Można przechowywać w nich również ubrania oraz transportować je do centrów handlowych.
Kartony mają szerokie zastosowanie, jeśli chodzi o wysyłkę produktów. Można w nich bowiem przewozić bardzo różne towary. Z pudełek kartonowych korzystają też osoby prywatne. Opakowania tego typu są nieocenione przy przeprowadzce, wynoszeniu niepotrzebnych przedmiotów na strych oraz przechowywaniu dokumentów.
Produkcja pudełek – zacznijmy od tektury
Kartonowe pudełka wykonuje się z tektury. Jest to najtrwalszy materiał papierniczy. W jej skład może wchodzić kilka warstw. Im jest ich więcej, tym sztywniejsza i bardziej wytrzymała będzie tektura. Szczególną trwałość kartonu zapewnia tektura falista.
Każde pudełko ma swój szablon, który wycina się przed złożeniem opakowania. Służy do tego wykrojnik – każdy z nich wycina inny rodzaj kartonu. Tak powstają najprostsze opakowania przeznaczone głównie do użytku w magazynach. Ale przecież nie wszystkie kartony tak wyglądają. Produkcją zarówno zwykłych pudełek, jak i tych, których ważnym aspektem jest wygląd, zajmuje się np. firma MAKART-BOX. Jak zatem powstają kolorowe opakowania
z nadrukami?
Nie takie zwykłe pudełka
Opakowania mające charakter komercyjny nie prezentowałyby się zbyt atrakcyjnie, gdyby były po prostu szarym kartonowym pudełkiem. W celu zwiększenia ich walorów estetycznych stosuje się takie zabiegi, jak koloryzowanie lub nadruki. Spersonalizowane pudełka mogą być ważnym czynnikiem odpowiadającym za wizerunek firmy. Dlatego warto przemyśleć ich wygląd, biorąc pod uwagę funkcję oraz założenia marki, którą mają reprezentować. Częstym zabiegiem w produkcji pudełek jest też kaszerowanie – oklejanie kartonu cienkim papierem, który jest miły w dotyku. Warto zadbać o to, aby dobrze wykonany karton przywodził na myśl pozytywne skojarzenia związane z daną firmą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana