Jak działają suwnice podwieszane?
Jednymi z najbardziej funkcjonalnych urządzeń służących do przenoszenia ładunków są suwnice podwieszane. To rodzaj dźwignic umożliwiający szybkie i sprawne przenoszenie materiałów w wytyczonym torze jazdy. Dostępnych jest wiele modeli suwnic podwieszanych, zróżnicowanych pod względem takich parametrów, jak maksymalny udźwig czy wysokość podnoszenia. W artykule wyjaśniamy, na czym polega mechanizm działania tych urządzeń transportu bliskiego.
Budowa suwnic podwieszanych
Transport suwnicą podwieszaną odbywa się przy wykorzystaniu wciągarek lub wciągników, które poruszają się po moście, stanowiącym część nośną urządzenia. Ten z kolei przemieszcza się po torowisku – od długość toru jazdy zależy zakres ruchów, jaki można wykonać z transportowanym materiałem. Część stała suwnicy podwieszanej może być natomiast umieszczona na konstrukcji wsporczej lub umocowana do elementów konstrukcyjnych obiektu, w którym suwnica jest użytkowana.
Różnica między suwnicą podwieszaną a natorową polega na tym, że w tej pierwszej most instalowany jest poniżej torowiska, a nie na górnym torze jezdnym. Dlatego też model podwieszany cechuje się bardziej kompaktową budową i jest częściej wybierany w przypadku niskich pomieszczeń.
Jakie jest zastosowanie suwnic podwieszanych?
Suwnice podwieszane mogą różnić się między sobą nie tylko pod względem udźwigu czy rozpiętości, ale też np. sposobem sterowania oraz rodzajem jednostki podnoszącej. Niektóre firmy, takie jak producent sprzętu dźwignicowego Lift-Technika Bis, oferują te urządzenia wyposażone w elektryczne wciągniki linowe albo łańcuchowe. Suwnice podwieszane mogą być obsługiwane zdalnie, kabinowo czy kasetowo – wszystko zależy od potrzeb konkretnego zakładu.
Tak szeroki wybór modeli suwnic podwieszanych przekłada się na ich uniwersalność. Wykorzystywane są w takich gałęziach przemysłu, jak m.in. transport, produkcja, motoryzacja, budownictwo, branża drzewna, spożywcza, meblarska, hutnicza czy stoczniowa. Umożliwiają szybki i wygodny transport ładunków o różnych gabarytach i masie. Mogą być użytkowane w trakcie prac przeładunkowych, remontowych, rozbiórkowych, warsztatowych i wielu innych. Są znakomitym wyborem w przypadku ograniczonych przestrzeni – z łatwością można zamontować je pod konstrukcją dachową danego obiektu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana