Piły formatowe. Konstrukcja i zastosowanie
Nowa Piła Formatowa firmy G.M.C. z posuwem automatycznym wprowadza automatyzację do cięcia płyt i paneli. Produkcja wyrobów z drewna lub kompozytów drewnopochodnych wymaga właściwego sformatowania obrabianego materiału. Do tej operacji niezbędna jest piła formatowa, która jest mechanicznym urządzeniem zaliczanym do pił tarczowych stosowanych do cięcia i rozkroju płyt i paneli. Zwarta konstrukcja agregatu SCU zamontowana na pile formatowej G.M.C. pozwala na uzyskanie oraz zachowanie wysokiej precyzji cięcia płyty obrabianego materiału. Pilarko-frezarka z agregatem piły ustawionym automatycznie daje przewagę nad tradycyjnym rozwiązaniem stosowanym do tej pory w cięciu i rozkroju nas pile formatowej. Przygotowanie elementów o prawidłowych rozmiarach jest konieczne przy produkcji mebli, wypełnień drzwiowych oraz w innych pracach stolarskich. Do rozkroju płyt najlepiej stosować solidne piły formatowe, które w dłuższym użytkowaniu nie tracą równoległościanu oraz prostopadłościanu cięcia i rozkroju płyt i paneli. Precyzyjne piły formatowe do dużych obłożeń roboczych są wyposażone w pamięć sterowania elektronicznego. Piła formatowa, która współpracuje z odpowiednim oprogramowaniem, pozwalają na optymalizację procesu cięcia, dzięki czemu unika się strat na odpadach i ostatecznie podnosi się zysk użytkownika takie piły tarczowej do cięcia formatek w pionie lub w poziomie.
Dlaczego piły formatowe są niezbędne?
Piły formatowe są przeznaczone do cięcia wzdłużnego i poprzecznego płyt wiórowych i paneli laminowanych oraz sklejki. Pionowa piła formatująca musi spełniać wszystkie podstawowe funkcje niezbędne do prawidłowego rozkroju płyty. Pilarki formatowe G.M.C. wykonują perfekcyjne cięcia w pionie i w poziomie nawet do 140 mm grubości płyty warstwowej z rdzeniem poliuretanowym. Obróbka elementów drewnianych lub rozmaitych typów płyt wiórowych lub sklejek – wiąże się z koniecznością odpowiedniego zastosowania piły formatowej do rozkroju w pionie i w poziomie. W przypadku rozkroju i cięcia litego drewna obróbka płyt jest stosunkowo łatwa. Z uwagi na twardość, duże rozmiary i wynikającą z nich masę ciętych płyt należy stosować solidne piły pionowej firmy G.M.C. Ze względu na rygor utrzymywania niskich kosztów produkcji, rozkrój płyty powinien być zrobiony tak, by ograniczyć do minimum straty materiałowe. Sposobem na uzyskanie formatek o założonej geometrii jest korzystanie z pił formatowych, określanych także jako piły panelowe. Tego typu formatówki w krótkim czasie umożliwiają pocięcie płyty z różnorakich materiałów, gwarantując wysoką dokładność i powtarzalność niezbędną w produkcji seryjnej. Piły pionowe G.M.C. mogą być stosowane również jako części linii produkcyjnych, a także do zwykłego cięcia usługowego. Piły formatowe do drewna, pilarki do drewna, formatówki pionowe to niezbędne maszyny stolarskie na wyposażeniu każdego zakładu.
Jak działają piły formatowe?
Piły formatowe to maszyny do cięcia i rozkroju w pionie i w poziomie płyt i paneli z aluminium, kompozytów, drewna i płyt warstwowych typu sklejka. Cięcie wzdłużne i poprzeczne płyt jest możliwe do wykonania na piłach formatowych pionowych i poziomych. Pilarka formatowa wyposażona w agregat z tarczą piły podcinaka może wykonać nacięcia lub frezować rowki w obrabianej płyty. Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych wymaga stosowanie piły formatowych sterowanych numerycznie G.M.C. Do cięcia i rozkroju płyt i paneli kompozytowych w trybie automatycznego posuwu stosuje się formatowe piły tarczowe z posuwem automatycznym. Piły panelowe pionowe są wyposażone w wielopoziomy mechanizm odsysania pyłów i wiórów, co ułatwia ich obsługę i redukuje niebezpieczeństwo zniszczenia gotowych elementów. Eliminacja zanieczyszczeń oraz wiórów w trakcie rozkroju płyt na pile formatowej sterowanej elektronicznie realizuje się poprzez system kanalikowego odsysania pyłów i wiórów. Głowica tarczy tnącej piły formatowej, przesuwa się po dwóch zestawach prowadnic – zamontowanych wzdłuż ramy korpusu maszyny. Praca tarczy piły głowicy tnącej jest wspomagana podcinakiem. Pozycjonowanie elementów roboczych odbywa się za sprawą serwomechanizmów i czujników określających położenie. Nad pracą piły panelowej czuwa sterownik realizujący ustalony program rozkroju. Solidne piły formatowe do cięcia i rozkroju płyt są dostępne tutaj: WWW.E-MASZYNY-CNC.PL. To jest firma, która od dwóch dekad specjalizuje się w dostarczaniu maszyn i urządzeń CNC do cięcia i rozkroju płyt z alucobondu, reynobondu, dibondu, aluminium i płyt kompozytowych drewnopochodnych oraz do rozkroju płyt warstwowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana