Dlaczego wołowina idealnie nadaje się do burgerów?
Od kilku lat burgery znowu są na kulinarnym topie. Można je zamówić nie tylko w licznych burgerowniach, ale też w eleganckich restauracjach. O tym, czy burger będzie smaczny, decyduje wiele czynników m.in. świeżość i jakość produktów użytych do jego przygotowania. Jednak wszyscy znawcy burgerów podkreślają, że sercem każdego tradycyjnego burgera jest kotlet i to koniecznie z wołowiny. Sprawdźmy zatem dlaczego wołowina to idealne mięso na burgery?
Dlaczego warto jeść wołowinę?
Mięso wołowe jest bardzo cenione nie tylko ze względu na walory smakowe, ale również odżywcze. Stanowi ono bogate źródło łatwo przyswajalnego białka tak potrzebnego ludzkiemu organizmowi. Co więcej, charakteryzuje się stosunkowo niską zawartością tłuszczu, np. 100 g polędwicy wołowej zawiera jedynie od 3 do 5 g tłuszczu, co na tle innych rodzajów mięs jest wynikiem bardzo dobrym. W mięsie wołowym znajdziemy również szereg witamin m.in. A i E oraz sporą porcję żelaza. Jednak o tym, że to właśnie wołowina jest idealna do przygotowania burgerów, przesądzają inne zalety tego mięsa. Jak wyjaśnia specjalista z kompleksu kulinarnego Słony Spichlerz w Gdańsku:
Wołowina cechuje się niezwykłą soczystością, kruchością i miękkością. Dzięki temu nawet po poddaniu jej obróbce termicznej wciąż zachowuje te właściwości. Do przygotowania burgerów najlepiej wykorzystać antrykot, łopatkę lub rostbef. Te elementy tuszy wołowej zawierają bowiem optymalną ilość tłuszczu, która w przypadku burgerów powinna wynosić od 20 do 30 procent. Odpowiednia proporcja mięsa i tłuszczu gwarantuje, że burgery będą nie tylko soczyste, smaczne, ale również pożywne. Inną równie ważną kwestią jest przygotowanie mięsa wołowego na burgery. Najlepszy efekt uzyskamy, mieląc wołowinę na sitku o bardzo grubych oczkach. Warto też pamiętać, że zmielona wołowina nie lubi, gdy się ją długo wyrabia, staje się wtedy mało elastyczna i mniej soczysta. Optymalny czas wyrabiania burgerów to jedna minuta. Przyprawy i burger raczej nie idą z sobą w parze. Dobrej jakości wołowinie wystarczy odrobina soli i świeżo zmielonego pieprzu. Zaleca się, aby przypraw nie dodawać w czasie wyrabiania i formowania kotletów, gdyż sól rozpuszczając białko, odbierze burgerowi kruchość. Dlatego najlepiej przyprawiać burgery tuż przed lub po usmażeniu.
Jak wybrać wołowinę dobrej jakości?
Wołowina wołowinie nierówna, dlatego poszukując mięsa najwyższej jakości, warto kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim wybierać jedynie wołowinę pochodzącą od zwierząt ras mięsnych, która w odróżnieniu od ras mlecznych ma zupełnie inne właściwości kulinarne, m.in. nie twardnieje podczas obróbki termicznej. Poza tym dieta bydła mięsnego jest zupełnie inna niż mlecznego, a to wpływa na zawartość białka i witamin w mięsie. Stąd też najlepsze burgery powstają wyłącznie z wołowiny ras mięsnych. Warto także zwracać uwagę na pochodzenie mięsa. Polska nie ma tradycji hodowli ras mięsnych, dlatego poszukując takiej wołowiny najlepiej wybierać mięso od producentów z USA, Brazylii czy Argentyny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana