Promienniki podczerwieni a zdrowie. Fakty i mity
Za każdym razem, kiedy na rynku pojawi się nowa technologia, narasta fala protestów przeciwko jej wykorzystaniu. Dotyczą one głównie szkodliwego wpływu na zdrowie czy przyczyniania się do różnych problemów, takich jak bóle głowy czy zaburzenia funkcji mózgu. Przez taką falę niechęci przeszły już telefony komórkowe i inne wynalazki. Obecnie ocenie jest poddawane ogrzewanie za pomocą promienników podczerwieni. Poznaj fakty i mity na jego temat.
Czym są promienniki podczerwieni?
Promienniki podczerwieni zyskują coraz większą popularność jako alternatywne źródło ogrzewania domu. Jak każda nowa technologia, budzą też sporo wątpliwości, wśród których przeważają te dotyczące negatywnego wpływu na zdrowie. Aby rozstrzygnąć te kwestie i obalić popularny mit należy zrozumieć, jak działa promieniowanie podczerwone i w jaki sposób jest produkowane oraz wydzielanie ciepło.
Dla wielu osób promieniowanie podczerwone jest tożsame z tym, jakie spotyka się w kuchenkach mikrofalowych. Dlatego kojarzą infrared z potocznie rozumianym gotowaniem się ciała, co w tym ujęciu oznacza szkodliwy wpływ na tkanki i płyny ustrojowe. W rzeczywistości ich działanie bardziej przypomina wystawianie się na promienie słońca, które ogrzewa ciało przyjemnym, jednostajnym ciepłem.
– Promieniowanie podczerwone to promieniowanie elektromagnetyczne, którego fale osiągają długość od 0,74 do 2,5 mikrometrów. W promiennikach wykorzystuje się te o długości od fali od 0,2 u, w mikrofalówce – te o długości 12 u – wyjaśnia przedstawiciel firmy Stimtalux, produkującej promienniki podczerwieni.
Jak promieniowane podczerwone wpływa na zdrowie?
Chociaż panuje powszechne przekonanie, że promienniki podczerwieni są niezdrowe, w rzeczywistości jest odwrotnie. Powszechny mit jest wynikiem nieznajomości zasad fizyki i naturalnych zjawisk. Promieniowanie podczerwone nie jest bowiem niczym innym jak promieniowaniem cieplnym. A ciepło, jak wiadomo, ma bardzo korzystny wpływ na ludzki organizm i często jest wykorzystywane w leczeniu czy rehabilitacji.
Obcowanie z promiennikami podczerwieni poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne w podobny sposób jak przebywanie latem na słońcu. Fale cieplne przyczyniają się do eliminowania dolegliwości takich jak bóle mięśniowe i stawowe, przyspieszają gojenie ran i leczenie stanów zapalnych, poprawiają krążenie krwi i przemianę materii, wzmacniają system odpornościowy i pomagają w usuwaniu toksyn. Dlatego można zaryzykować stwierdzenie, że wybierając promienniki podczerwieni do ogrzewania domu, zyskujesz osobisty gabinet fizjoterapii.
Jak działa ogrzewanie promiennikami podczerwieni?
Promienniki podczerwieni są estetyczne i w niczym nie przypominają klasycznych wymienników ciepła (grzejników). Najczęściej mają postać szklanej tafli umieszczonej w dekoracyjnej ramie. Niektórzy producenci dodatkowo dekorują szkło nadrukami, dzięki czemu imitują one obrazy. Promienniki różnią się one od klasycznego systemu grzewczego tym, że nie emitują ciepła przez konwekcję, lecz przez promieniowanie. W efekcie powietrze pozostaje w bezruchu, a energia cieplna rozchodzi się równomiernie, od dołu ku górze.
Takie zjawisko pozwala na szybkie ogrzanie strefy komfortu mieszkać, bez zbędnego wykorzystania energii na podnoszenie temperatury powietrza w strefach pod sufitem. Ponadto, bezruch powietrza sprawia, że kurz nie unosi się i nie jest wchłaniany przez układ oddechowy. Zaletami ogrzewania podczerwienią są też szybki efekt grzewczy, duża wydajność systemu oraz możliwość płynnego sterowania mocą, co umożliwia precyzyjne kontrolowanie ilości wydzielanego ciepła.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana