Frezowanie betonu w praktyce
Beton jest materiałem niezwykle uniwersalnym, który od wielu lat znajduje szerokie zastosowanie w branży budowalnej i wykończeniowej. Jest ceniony ze względu na trwałość, odporność na czynniki atmosferyczne oraz łatwość uzyskania pożądanej konsystencji. Zniszczone elementy betonowe można poddawać obróbce. Jednym z jej rodzajów jest frezowanie, które nadaje gładkość i usuwa nagromadzone zanieczyszczenia.
Metody obróbki betonu
Obróbka betonu jest popularnie stosowana w przypadku posadzek wykonanych z tego materiału. Warto zwrócić uwagę, że poddaje się jej nie tylko zniszczone powierzchnie, ale także świeżo ukończone wylewki. Zatarcie i wygładzenie nowej posadzki nadają jej większą wytrzymałość oraz sprawiają, że jest mniej podatna na ścieranie – wyjaśnia ekspert z firmy Tabet. Obróbka betonu może być prowadzona przy użyciu różnego typu maszyn. Ich dobór jej uzależniony od oczekiwanego efektu. Do podstawowych metod obrabiania materiału należą:
- śrutowanie,
- frezowanie,
- szlifowanie,
- ryflowanie.
Każdy ze sposobów ma na celu usunięcie części warstwy wierzchniej w taki sposób, by nadać powierzchni pożądaną szorstkość, usunąć zanieczyszczenia, a czasem także tzw. mleczko betonowe.
Po co frezuje się posadzki betonowe?
Głównym celem frezowania betonu jest uzyskanie równej i czystej powierzchni. Jest to metoda regenerowania posadzek betonowych, które są nierówne lub mocno zabrudzone. Odpowiednio dobrana frezarka pomoże usunąć między innymi pozostałości prac wykończeniowych, takie jak kleje, farby czy gładź szpachlową.
Frezuje się także po to, by usunąć z posadzki zużyte powłoki termoplastyczne oraz aby nadać jej gładkość niezbędną do dalszych prac. Frezowanie betonu jest korzystne również tam, gdzie trzeba wyrównać posadzkę i zniwelować różnicę poziomów. Po przeprowadzeniu tego procesu powierzchnia jest chropowata, jednak głębokość nierówności nie przekracza 3 mm. Tak przygotowany beton można poddać dalszej obróbce, np. szlifowaniu.
Metody frezowania betonu
Stosuje się dwie podstawowe metody frezowania betonu. Pierwsza z nich jest nazywana współbieżną. W tym przypadku kierunek obrotu ostrza frezarki jest zgodny z ruchem maszyny. Jest to bardzo dokładny sposób obróbki, jednak wymaga zastosowania wytrzymałych maszyn.
Drugim sposobem jest frezowanie przeciwbieżne – ostrze frezarki kręci się przeciwnie do ruchu urządzenia. Wadą jego stosowania jest wyrzucanie wiórów do przodu, co może utrudniać pracę. Do zalet można jednak zaliczyć dużą precyzję oraz uzyskanie mniej chropowatej powierzchni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana