Fakty i mity dotyczące homeopatii
Homeopatia jest dziedziną wiedzy, która od wielu lat budzi sporo kontrowersji. Przez niektórych uważana za remedium na wiele dolegliwości, przez innych traktowana z przymrużeniem oka lub wręcz ostro krytykowana. Faktem jest jednak, że homeopatia budzi duże zainteresowanie nie tylko u osób szukających ulgi w chorobie, ale stanowi także obszar zainteresowania naukowców i lekarzy. Oto, co warto o niej wiedzieć.
Skąd się wzięła homeopatia?
Homeopatia, jako dyscyplina biomedyczna, została stworzona na przełomie XVIII i XIX wieku przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Badacz wykorzystywał lecznicze właściwości ziół i minerałów do usuwania różnorodnych dolegliwości. Stosował przy tym zasadę zwaną simile opierającą się na używaniu substancji, których zastosowanie daje podobne efekty do objawów zwalczanej choroby. Jak wyjaśnia specjalista z poradni dietetyki i biomedycyny PROmedicum, homeopatia bywa błędnie nazywana ziołolecznictwem. Mimo iż także wykorzystuje właściwości ziół, to zasada, na której opiera się jej działanie jest zupełnie inna.
Badania naukowe
Homeopatia jest popularna na całym świecie i wiele osób leczy za jej pomocą objawy chorobowe. Mitem jest twierdzenie, że jest to dziedzina pseudonaukowa, ponieważ od wielu lat budzi zainteresowanie lekarzy i specjalistów, którzy skupiają na jej zagadnieniu swoje prace badawcze. Odbywa się także sporo konferencji naukowych poświęconych zagadnieniu homeopatii.
Według specjalistów, działanie lecznicze homeopatii bazuje na zasadach fizyki kwantowej i biologii kwantowej. Jest ono związane z zjawiskiem hormezy, które zostało zdefiniowane przez naukowców w uniwersytetu w Massachusetts. Hormezą nazywa się reakcję organizmu na małe dawki toksyn oraz wpływ promieniowania jonizującego. Nie należy jednak obawiać się negatywnego wpływu leków homeopatycznych, ponieważ śladowe ilości toksyn nie mogą zaszkodzić, a wykazują pozytywne działanie na stymulację organizmu i jego mobilizację do walki z chorobą.
Homeopatia dzisiaj
Obecnie homeopatia cieszy się uznaniem wielu osób na całym świecie. Preparaty homeopatyczne są zalecane również przez lekarzy, którzy zajmują się medycyną konwencjonalną. Na przestrzeni ubiegłego wieku pojawiło się kilka odrębnych teorii związanych z procedurą doboru leków homeopatycznych. Homeopatia jest popularna wśród pacjentów. Aż co trzecia badana osoba przyznaje się do stosowania preparatów homeopatycznych.
Gabinety specjalistów związanych z tą dyscypliną biomedyczną można spotkać w każdym większym mieście, a liczba odwiedzających je pacjentów jest naprawdę spora. Zagadnieniu homeopatii poświęcane są liczne dyskusja naukowe, konferencje i wydarzenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana