Czy długoterminowy wynajem mikrokoparek może być opłacalny?
Żadna budowa – drogi czy domu – instalacja szamba lub małej oczyszczalni ścieków, zakładanie ogrodu, niwelowanie terenu czy prowadzenie linii energetycznej nie obejdzie się bez prac ziemnych. Ich wykonanie ręcznymi narzędziami, nawet przy małej skali inwestycji, jest wyjątkowo uciążliwe i czasochłonne. Dlatego nawet przy najmniejszym wykopie warto rozważyć wypożyczenie minikoparki. Jeżeli regularnie wykonujemy roboty ziemne opłacalną opcją może być wynajem długoterminowy.
Podobnie jak przy wynajmie np. wózków widłowych czy podnośników, również w przypadku minikoparek możemy uzyskać lepszą cenę wynajmu, gdy umowa będzie dotyczyła dłuższego okresu czasu.
Do jakich prac można zastosować minikoparkę?
Najbardziej oczywistym powodem wynajęcia minikoparki jest potrzeba uniknięcia ciężkiej pracy fizycznej: niewielkie maszyny znacznie przyspieszają wykonanie wszelkich prac ziemnych. Dzięki niewielkim gabarytom pozwalają dotrzeć do miejsc, w których użycie ciężkiego sprzętu budowlanego byłoby niemożliwe (brak dostępu, zbyt wąskie lub niskie trasy dojazd owe czy niedostateczna ilość miejsca na wykonanie manewrów związanych z pracą) lub niebezpieczne (np. ze względu na ryzyko uszkodzenia nawierzchni czy osunięcia się ziemi).
Minikoparki posiadają wszelkie potrzebne funkcjonalności:
Umożliwiają, podobnie jak duże koparko-ładowarki, kopanie do znacznych głębokości (nawet powyżej 2 m) oraz ładowanie urobku na samochody ciężarowe (zasięg zależny od modelu) – mówi specjalista z firmy Ramirent. – Ponadto umożliwiają przesuwanie, wyrównywanie i zagęszczanie materiałów sypkich, takich jak ziemia, piasek, żwir, gruz, tłuczeń, węgiel i wiele innych.
Jedną z wielkich zalet minikoparek jest to, że mogą obsługiwać liczne akcesoria: pazury do zdzierania nawierzchni, świdry, młoty pneumatyczne czy chwytaki do krawężników, grabie do załadunku materiałów wymagających przesiewania czy szerokie łyżki skarpowe idealnie nadające się do wyrównywania dna wykopów i korytowania (np. pod brukowane chodniki).
Ważnym aspektem wykorzystania minikoparek są znacznie niższe koszty eksploatacji w porównaniu z ich dużymi odpowiednikami. Ich jednostki napędowe mają relatywnie niewielkie spalanie, a naprawy są bez porównania tańsze (znacznie niższe ceny części zamiennych) i łatwiejsze w przeprowadzeniu.
Dodatkowym atutem minikoparek jest łatwość transportu: niewielka waga i rozmiary redukują koszty wynajęcia specjalistycznych lawet. Minikoparki są też łatwiejsze w garażowaniu. Nie nastręczają też większych problemów w obsłudze: posiadający odpowiednie uprawnienia operator szybko uczy się specyfiki nowego urządzenia. Warto zaznaczyć, że do obsługi minikoparki potrzebne są uprawnienia III klasy operatora maszyn do robót ziemnych. Można je zdobyć po odbyciu szkolenia i zdaniu egzaminu.
Zakup czy wynajem długoterminowy?
Niewielkie gabaryty i masa nie oznaczają, że minikoparka jest urządzeniem tanim w zakupie. Ceny nowych maszyn są porównywalne do cen samochodów klasy premium. Używane są 2-3 razy tańsze, lecz ich zakup zawsze wiąże się z dużym ryzykiem: może skończyć się tym, że staniemy się właścicielami starej i bardzo drogiej maszyny.
Jeżeli nastawiamy się na dłuższe użytkowanie, szczególnie wtedy, gdy wynika ono z podpisanego kontraktu na wykonanie prac o precyzyjnie określonej wartości, warto rozważyć długoterminowy wynajem minikoparki. Podstawowe korzyści z takiego rozwiązania, to przede wszystkim możliwość uniknięcia znacznej inwestycji i zamrożenia kapitału. W zamian za relatywnie niewysoki czynsz możemy mieć dostęp do urządzenia, którego rzeczywiście potrzebujemy. Możemy wybrać maszynę o optymalnych parametrach, zamiast być zmuszonym do daleko idących kompromisów, jak to ma miejsce przy zakupie, przy którym często pierwszym i najważniejszym kryterium jest cena.
Ważną zaleta wynajmu jest też bezpieczeństwo finansowe: nie inwestując pieniędzy w zakup minikoparki, nie ponosimy ryzyka związanego z możliwym brakiem rentowności urządzenia. Jeżeli z jakichś powodów (załamanie koniunktury, utrata kontraktu, wypadki losowe) maszyna przestanie być nam potrzebna, zakończenie umowy wynajmu będzie mniej kosztowne i przede wszystkim znacznie łatwiejsze od pozbycia się własnej minikoparki i odzyskania zainwestowanych środków (nigdy nie odzyskamy całej kwoty).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana