Jak dochodzić roszczeń za błąd lekarski?
Coraz częściej spotyka się sytuację, gdy pacjent zgłasza do organów prawa wniosek o odszkodowanie za błąd lekarski. Jest to niewątpliwie oznaką rosnącej świadomości społeczeństwa i przekonania, że zdrowie i życie to największa wartość. Dochodzenie swoich praw w sądzie może wydawać się trudne i długotrwałe, jednak warto to robić, zwłaszcza gdy przesłanki mówią o racji pacjenta. Co robić w takiej sytuacji? Jakie są kolejne czynności?
Czym jest błąd lekarski?
Błąd lekarski to działanie lub zaniechanie, które jest zazwyczaj nieumyślne, ale skutkuje poważnymi konsekwencjami, takimi jak utrata zdrowia lub życia. Lekarz, który dopuści się błędu, zazwyczaj działa z naruszeniem zasad, które wynikają z wiedzy medycznej, procedur postępowania lub nawet zdrowego rozsądku. Błędy lekarskie bywają takich rodzajów:
- diagnostyczny, czyli taki, gdzie uszczerbek na zdrowiu jest efektem błędnie postawionej diagnozy;
- techniczne, które mają miejsce wtedy, gdy lekarz coś przeprowadzi nieprawidłowo. Przykładem może być błędnie wykonany zabieg lub niewłaściwie wykorzystana aparatura medyczna;
- terapeutyczne, które mają miejsce wtedy, gdy lekarz zaniecha terapii albo przeprowadzi ją niewłaściwie;
- Tego rodzaju błędy polegają na niewłaściwych procedurach lub powierzaniu zadań nieodpowiednim osobom.
Gdzie zgłasza się błąd lekarski?
Błędy lekarskie zgłasza się do specjalnie utworzonej komisji, która znajduje się w każdym województwie. Jednak jej kompetencje polegają wyłącznie na orzekaniu, czy faktycznie dany błąd miał miejsce. Dalsze procedura to wstąpienie na drogę sądową. Najrozsądniej wtedy udać się do miejsca takiego, jak Kancelaria Radcy Prawnego Katarzyna Szczygieł, gdzie na pewno otrzyma się wszelka pomoc merytoryczną i prawną. Placówki medyczne raczej nie są skore do wypłacania odszkodowań za wszelkie błędy medyczne, dlatego samotne wystąpienie na drogę sądową, w przypadku, gdy nie ma się prawniczego wykształcenia, jest ryzykowane. Według prawa radca prawny również może reprezentować poszkodowanego w sądzie.
Jaka jest rola odszkodowania?
Roszczenia za błędy lekarskie powinny skutkować sprawiedliwym odszkodowaniem, które może mieć różne role do odegrania. Niejednokrotnie jest ono zadośćuczynieniem za krzywdę, w postaci na przykład zgonu bliskiej osoby. Innym razem może być sumą, która pozwoli na podreperowanie zdrowia, które zostało nadszarpnięte właśnie przez błąd lekarski.
Odszkodowanie często bywa przedmiotem mediacji, a później ugody między lekarzem lub placówką medyczną a pacjentem. Wtedy też warto skorzystać z pomocy prawnika.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana