Do czego służą łączniki krzywkowe?
![Do czego służą łączniki krzywkowe? Do czego służą łączniki krzywkowe?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-132368-12103-do-czego-sluza-laczniki-krzywkowe.jpg)
Łączniki krzywkowe to proste w swojej budowie, a przez to popularne łączniki, które służą do uruchamiania i wyłączania różnego typu urządzeń w sieciach elektrycznych. Przy pomocy jednego łącznika krzywkowego można sterować kilkoma różnymi urządzeniami, które są podpięte do sieci. Łączniki krzywkowe są stosowane zarówno w obwodach głównych, jak i pomocniczych. Co więcej warto o nich wiedzieć? Jakie łączniki krzywkowe możemy znaleźć na rynku?
Z czego składa się łącznik krzywkowy i jak działa?
Jak wspomnieliśmy we wstępie, łączniki krzywkowe to proste w swojej konstrukcji łączniki (a właściwie włączniki-wyłączniki), dzięki którym możemy sterować przepływem prądu w kilku obwodach. Ich nazwa pochodzi od obrotowych płytek – krzywek – dzięki którym możliwe jest włączanie i wyłączanie poszczególnych obwodów zgodnie z tzw. programem łączeń. Zasadę działania łącznika krzywkowego najprościej można opisać tak: to otwieranie i zamykanie toru prądowego przy użyciu pokrętła. Montaż łącznika krzywkowego sprowadza się do podpięcia przewodów instalacyjnych do złączy, które znajdują się w tymże łączniku. Dla każdego elektryka to proste i szybkie do wykonania.
Podział łączników krzywkowych i przykłady konkretnych rozwiązań
Ze względu na przejrzystość instalacji oraz ich bezpieczeństwo, najczęściej wykorzystuje się kilka podstawowych wykonań omawianych łączników. Pierwszym z nich jest łącznik 0-1 (załącz – wyłącz), kolejnym przełącznik gwiazda – trójkąt 0-Y-∆, służący do stopniowego rozruchu silników 3-faz oraz ograniczenia przepięć i zakłóceń, które mogą wystąpić w sieci podczas uruchamiania tego typu urządzeń. Należy również wymienić łącznik krzywkowy 1-0-2 z centralnie umieszczoną pozycją wygaszenia wszystkich łuków. Jednym z zastosowań takiego łącznika może być m.in. wybór źródła zasilania np. sieć-agregat. Ostatni z popularnych łączników krzywkowych to przełącznik rewersyjny L-0-P umożliwiający zmianę kierunku obrotów silnika.
Rodzajów łączników krzywkowych (pod względem budowy, zabezpieczeń itp.) na rynku jest mnóstwo – już zerkając na ofertę jednej firmy, która takowe produkuje, jak SN-PROMET z Sosnowca, można się o tym przekonać. Widzimy na przykład łączniki krzywkowe pulpitowe bez płyty czołowej i tabliczki, łączniki krzywkowe pulpitowe (z płytą czołową i tabliczką), uszczelnione, w tym łączniki z adapterem do mocowania na szynie TH lub do mocowania w otworze fi22. Dostępne są na przykład łączniki krzywkowe z zabezpieczeniem na zamek, czy z możliwością zabezpieczenia kłódkami, łączniki w obudowach z tworzywa i o różnym designie, nawet z kilkunastoma komorami stykowymi, gdzie dostępne prądy łączeniowe to np. 10, 16, 25, 32, 63, 100 i 160 A.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Energia - odnawialna
Realny Projekt Jakub Marciński
woj. mazowieckie01-017 Warszawa, Krochmalna 2 lok. 1210
-
Telekomunikacja - systemy
Radio-Telefon Sp. z o.o.
woj. kujawsko-pomorskie87-100 Toruń, Świętopełka 2f
-
-
Energia - odnawialna
D-Home Pompy ciepła klimatyzacja
woj. dolnośląskie59-220 Legnica, Żwirki i Wigury 36A