Jak zbudowane są napędy do bram?
Wyposażenie bramy w napęd znacząco podnosi wygodę jej użytkowania. Komfortowe sterowanie pilotem pozwala na otwieranie i zamykanie skrzydeł bez konieczności wysiadania z samochodu. Napędy są zbudowane w różny sposób, a ich rodzaj należy dobrać do ciężaru i długości skrzydła bramy, sposobu otwierania, a także częstotliwości używania. Nowoczesne urządzenia pozwalają na bardzo szybkie otwieranie i zamykanie.
Bramy skrzydłowe
Bramy skrzydłowe to takie, których skrzydło lub skrzydła otwierają się na bok, zwykle pod kątem 90 stopni w stosunku do ogrodzenia. Podstawowymi typami napędów wykorzystywanych w tego rodzaju bramach są urządzenia mechaniczne oraz elektrohydrauliczne. Specjalista z firmy Gałecki w Warszawie radzi, by przed doborem napędu wziąć pod uwagę parametry skrzydeł bramy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na cechy takie jak: masa, długość czy ilość miejsca potrzebnego do zamontowania siłownika.
Modele mechaniczne są oparte na konstrukcji śrubowej. Są cenione przez użytkowników ze względu na bezawaryjność oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Takie napędy będą prawidłowo działać także podczas dużych mrozów. Napędy mechaniczne mogą być wyposażone w śrubę odkrytą lub zakrytą. Maksymalny zakres ich pracy obejmuje skrzydła do 7 metrów i o maksymalnej masie do 600 kg.
Napędy elektrohydrauliczne zamiast śruby wykorzystują siłownik hydrauliczny, który cechuje się wysoką trwałością i wytrzymałością. Zastosowanie cieczy wymaga doposażenia napędu w zestaw grzałek, które zapewnią odpowiednią temperaturę roboczą płynu podczas dużych mrozów. Modele elektrohydrauliczne są droższe od tych wyposażonych w konstrukcje śrubową, jednak znacznie lepiej sprawdzą się w bramach, które są otwieranie i zamykane wielokrotnie w ciągu dnia. To korzystne rozwiązanie na przykład w obiektach przemysłowych czy na parkingach.
Bramy przesuwne
W przypadku bram przesuwnych napęd umożliwia poruszanie się za pośrednictwem koła zębatego, które przekazuje ruch na listwę umieszczoną wzdłuż skrzydła bramy. Ważny jest właściwy dobór listwy zębatej, podczas którego uwzględni się różne aspekty. Produkty z tworzywa sztucznego zapewniają cichą pracę, jednak są mniej wytrzymałe niż modele wykonane z metalu. Ważne, aby siłownik z metalowym kołem zębatym zawsze łączyć z listwą z tego samego tworzywa.
Wybór dotyczy także napięcia, które zasila silnik. Możesz zdecydować się na jedną z dwóch podstawowych opcji. Napędy do bram wyposażone w silniki 230 V zwykle nie oferują możliwości regulacji prędkości oraz pracują głośniej niż te, które napędza silnik 24 V. Drugi typ zapewnia także łagodny start i zwolnienie przy dosuwaniu bramy do ogrodzenia przy zamykaniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana