Do czego służą ekskawatory stomatologiczne?
W gabinecie stomatologicznym znajduje się wiele narzędzi, służących np. do czyszczenia zębów podczas zabiegów. Obok ekstraktorów, raspatorów, łyżeczek stomatologicznych i dźwigni, dentysta korzysta także z ekskawatorów. Kiedy konkretnie używa się tego narzędzia stomatologicznego? Dowiedz się, jak zbudowany jest ekskawator oraz co sprawia, że jest tak popularny podczas leczenia zachowawczego zębów.
Co to jest ekskawator stomatologiczny i kiedy się go używa?
Ekskawator stomatologiczny to bardzo popularne narzędzie. Dentysta wykorzystuje je np. podczas leczenia zachowawczego, czyli wtedy, gdy u pacjenta występuje próchnica, którą należy usunąć. Aby przystąpić do leczenia zęba, należy usunąć zmienione próchnicowo tkanki i właśnie do tego wykorzystuje się wspomniane narzędzie. Ekskawatory stomatologiczne umożliwiają lekarzowi wykonać czynność dokładnie oraz rzetelnie przede wszystkim dlatego, że wykonane są z trwałych i wysokiej jakości materiałów takich jak stal nierdzewna. Oprócz usuwania zębiny, narzędzie sprawdza się także podczas usuwania nadmiaru podkładu bądź wypełnienia czasowego. Warto również podkreślić, że ekskawatory, tak jak inne narzędzia stomatologiczne, można sterylizować w autoklawach, co sprawia, że są wielokrotnego użytku.Jak zbudowany jest ekskawator?
Ekskawator składa się z trzech części: pracującej, pośredniej i rękojeści. W jego budowie wyróżnia się dwie podłużne łopatki o ostrych brzegach – podkreśla specjalista ze sklepu internetowego Medinstruments.pl.Aby zabieg z wykorzystaniem ekskawatora był skuteczny, jego łyżeczki są zaokrąglone, spłaszczone lub podłużne, co umożliwia skutecznie dopasować narzędzie. Ponadto, ekskawator może mieć wiele rozmiarów – najczęściej: 1.1, 1.5, 1.8, 2.1 mm. Dodatkowo, zabieg przebiega szybko, gdyż rączka jest ergonomiczna, a do tego najczęściej pokryta powłoką antypoślizgową lub rowkowaniem. Tym samym dentysta oczyszcza ząb z chorej zębiny lub wykonuje inne czynności, stabilnie trzymając narzędzie w dłoni. Sprawia to, że leczenie jest małoinwazyjne i nie wiąże się z traumatycznymi dla pacjenta przeżyciami.
Inne narzędzia do czyszczenia
Wśród podstawowych narzędzi stomatologicznych, oprócz ekskawatorów dentysta stosuje także raspatory stomatologiczne, które umożliwiają odseparowanie okostnej od kości. Dodatkowo, używane są także dźwignie do korzeni, dzięki którym stomatolog może wyważyć korzenie z zębodołów. Stosuje się je także do zwichnięcia zębów lub usuwania pojedynczych korzeni. W gabinecie stomatologicznym można znaleźć także łyżeczki stomatologiczne, które dzięki ostrym krawędziom sprawdzają się w rewizji zębodołów oraz do wygładzenia brzegów kostnych po ekstrakcji.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana