Jak wyleczyć krzywy zgryz u dziecka?
Krzywy zgryz oznacza nieprawidłową budowę szczęki. Kiedy zgryz jest prosty, górna linia zębów układa się w odpowiedni sposób do dolnej linii zębów, a zęby górne wystają poza zęby dolne. Przy krzywym zgryzie występują nieprawidłowości w budowie oraz w położeniu względem siebie kości szczęki i żuchwy, zaburzony jest też układ łuków zębowych. W jakim wieku należy zgłosić się z dzieckiem na pierwsze badanie zgryzu i jak leczyć krzywy zgryz u dziecka?
Kiedy zgłosić się pierwsze badanie zgryzu?
Ortodonta może przeprowadzić pierwsze badanie zgryzu u dziecka w wieku około trzech-sześciu lat, kiedy wyrżną się wszystkie zęby mleczne. Kolejna wizyta u specjalisty powinna się odbyć między siódmym a dziewiątym rokiem życia. Wtedy dziecku zaczynają wypadać mleczaki i pojawiają się pierwsze zęby stałe: zęby trzonowe i siekacze. Następne badanie zgryzu jest konieczne w wieku dziesięciu-dwunastu lat, w momencie gdy dziecko posiada już zęby przedtrzonowe i kły.
Im szybciej zgłosimy się do ortodonty, tym szybciej specjalista będzie mógł ocenić, jaka terapia jest niezbędna, aby wyleczyć krzywy zgryz u dziecka. Czasami wystarczą zabiegi profilaktyczne (terapia mięśniowa), które mogą:
- cofnąć powstałe nieprawidłowości,
- zapewnić prawidłowe położenie żuchwy i szczęki,
- wzmocnić układ nerwowo mięśniowy,
- zwiększyć zakres ruchów w stawach skroniowo-żuchwowych,
- wpłynąć na prawidłowy wzrost układu stomatognatycznego.
Mioterapia w leczeniu ortodontycznym u dzieci
Terapia mięśniowa, zwana również mioterapią, jest zespołem ćwiczeń mięśni mimicznych oraz narządu żucia, który pozwala skorygować lub zapobiec wystąpieniu wad zgryzu u dziecka. Mioterapia reguluje napięcie i siły antagonistyczne właściwych grup mięśniowych i zapewnia prawidłowy kształt oraz położenie żuchwy względem szczęki.
Warunkiem osiągnięcia sukcesu jest regularne wykonywanie ćwiczeń, o ustalonych porach dnia. Zaleca się powtarzanie ćwiczeń dwa-trzy razy dziennie. Wyróżnia się dwa rodzaje ćwiczeń:
- ćwiczenia bierne – wykonywane przy pomocy osób trzecich lub za pomocą specjalnych przyrządów, np. masaż,
- ćwiczenia czynne – wykonywane samodzielnie, polegają na napinaniu i rozluźnianiu grup mięśniowych (tzw. ćwiczenia izometryczne) oraz wzmacnianiu wytrzymałości mięśni (tzw. ćwiczenia oporowe).
Konkretne ćwiczenia są zalecane przez specjalistę, zależnie od rodzaju wady zgryzu.
Kiedy zacząć leczenie aparatem ortodontycznym?
Leczenie profilaktyczne najczęściej stosuje się u najmłodszych dzieci. U dzieci starszych, z zębami mieszanymi, można już stosować aparat ortodontyczny. Kiedy stosuje się aparat ortodontyczny ruchomy, a kiedy aparat ortodontyczny stały?
Na to pytanie odpowie nasz ekspert z wielospecjalistycznej przychodni stomatologicznej Artdent: Ruchomy aparat ortodontyczny jest przeznaczony dla dzieci między czwartym a jedenastym rokiem życia. To aparat, który dziecko może samodzielnie nakładać i zdejmować. Najczęściej należy nosić go w nocy oraz przez możliwie największą liczbę godzin w ciągu dnia. Tylko przestrzegając zaleceń ortodonty, można osiągnąć satysfakcjonujące efekty leczenia. Aparat ruchomy może skorygować lub zahamować rozwój niewielkich wad zgryzu. Powyżej dwunastego roku życia stosuje się stały aparat ortodontyczny. Tylko aparat stały jest w stanie skorygować poważniejsze nieprawidłowości w położeniu zębów i budowie kości szczęk.
Zaniedbanie leczenia ortodontycznego może prowadzić nie tylko do pogłębiania wady, ale też do wielu schorzeń, w tym do chorób przyzębia, chorób dziąseł oraz do próchnicy. Może również dojść do zaburzeń funkcji stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni, co prędzej czy później spowoduje przewlekłe bóle zębów, głowy, karku, a nawet zawroty głowy i ograniczenia możliwości otwierania ust. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym szybciej dziecko będzie mogło cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana