Czym jest geologia inżynierska?
Jako nauka geologia inżynierska łączy w sobie elementy nauk o Ziemi, budownictwa i górnictwa. Projekty tunelowe, stabilizacja skarp czy badania gruntu to jej typowe obszary zastosowania. Badania z jej zakresu najczęściej wykonywane są na potrzeby planów zagospodarowania przestrzennego i budowy budynków. Czym dokładnie zajmuje się geologia inżynierska?
Czym się zajmuje geologia inżynierska?
Geologia inżynierska to dyscyplina hybrydowa, która wykorzystuje rozległą wiedzę z zakresu geologii do oceny i zarządzania projektami inżynierskimi. Osoby pracujące w tej dziedzinie to zazwyczaj wysoko wykwalifikowani naukowcy z dużym wykształceniem geologicznym i inżynieryjnym.
Geologia, która stanowi podstawę wiedzy teoretycznej dla tej dyscypliny, to nauka o substancjach i procesach ziemskich. Dzięki zrozumieniu materiałów i otoczenia przyszłego placu budowy geolog może pomóc w opracowaniu planu bezpiecznego zbudowania niemal każdej konstrukcji. Kluczowe dla tej nauki jest zrozumienie, w jaki sposób naturalne cechy terenu wpływają na procesy inżynieryjne wymagane do zbudowania bezpiecznej, stabilnej i trwałej konstrukcji. Analiza geologa inżynierskiego może mieć wpływ na wszystko, od lokalizacji po materiał budowlany.
Cele geologii inżynierskiej
Podstawowym celem geologii inżynierskiej jest określenie, jakie kwestie geologiczne mogą mieć wpływ na projekt i jak bezpiecznie rozwiązać te problemy. Kiedy miasto chce wybudować nowy gmach, geolog inżynier może zostać wezwany do zbadania terenu pod kątem potencjalnych zagrożeń i sporządzenia jego oceny.
Zadania związane z realizacją tych prac obejmują analizę gruntu w celu określenia warunków glebowych i potencjalnego skażenia, a także ocenę ryzyka wystąpienia klęsk żywiołowych takich jak powodzie czy trzęsienia ziemi na terenie obiektu. Oprócz analizy ryzyka na początku projektu geologia inżynierska odgrywa ważną rolę w utrzymaniu istniejących obiektów.
Zastosowanie geologii inżynierskiej
Obszarów zastosowania geologii inżynierskiej jest bardzo wiele. Obejmują m.in.:
- proste badania podłoża gruntowego pod budowę domu jednorodzinnego,
- bardzo złożone badania geotechniczne,
- badania pod budowę tunelu lub składowiska odpadów,
- ustalenie pozycji tamy lub bariery skalnych,
- budowę i utrzymanie kopalń i kamieniołomów.
W celu zminimalizowania ryzyka związanego z podłożem, geolodzy inżynierscy z firmy Biuro Geologiczne BUGEO świadczą wszystkie usługi. Korzystają z najnowszych osiągnięć technicznych: od oceny podłoża po wsparcie eksperckie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana