Zastosowanie tarcz diamentowych
Każdy specjalista zajmujący się pracami budowlanymi, czy wykończeniem domu korzysta z wielu akcesoriów ułatwiających różne zadanie. Jednym z elementów, które przydają się bardzo często, są tarcze diamentowe. Sprawdzają się one między innymi podczas cięcia oraz szlifowania różnego rodzaju materiałów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tarcz, jednak to właśnie te diamentowe uznawane są za najlepsze.
Czym są tarcze diamentowe?
Sama nazwa tego produktu może wskazywać na to, że został on wykonany z niezwykle cennego kruszcu - stąd jego nieocenione właściwości. Jest to oczywiście nieprawdą.
Specjalista z firmy TOLS JULITA MAŃK zauważa: Najczęściej sam korpus tarczy diamentowych wykonuje się z wysokiej jakości stali – stosuje się również stopy niektórych, lekkich metali. Następnie krawędzie pokrywa się specjalnym proszkiem – jest to syntetyczny diament, który w procesie dalszej obróbki zostaje wtopiony w metal.
Ostateczna ostrość uzależniona jest głównie od ułożenia samego proszku, jakim zostają pokryte boki. W ten sposób można wyróżnić dwa sposoby nakładania proszku – położony na całej krawędzi tarczy lub na poszczególnych jej segmentach.
Gdzie można zastosować tarcze diamentowe?
Tarcze można wykorzystać do obróbki metalu, ale nie tylko. Służą one do przecinania i szlifowania również takich materiałów jak:
- drewno,
- ceramika,
- kamień,
- szkło,
- tworzywa sztuczne,
- aluminium.
Każda tarcza – nie tylko diamentowa – posiada odpowiednie parametry, które mogą uzależniać jej zastosowanie wyłącznie do konkretnego materiału. Nie zmienia to oczywiście faktu, że producenci oferują również modele posiadające uniwersalne zastosowanie. To oznacza, że z ich pomocą można przecinać dowolny materiał. Diamentowe tarcze uniwersalne pozwalają na duże oszczędności czasu. Nie ma konieczności zmiany wyposażenia w przypadku wykonywania prac na różnych powierzchniach.
Jaką tarczę diamentową wybrać?
Decydując się na konkretny rodzaj tarcz diamentowych, warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na ich temat. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów. Przede wszystkim klasyfikuje się je ze względu na trzy kategorie:
- z bieżnią ciągłą,
- segmentowa pozbawiona szczelin,
- segmentowa ze szczelinami.
Każda z nich przeznaczona jest do innego rodzaju prac. Tarcze z bieżnią ciągłą nie posiadają tak zwanych ząbków, przez co jak wskazuje nazwa, ich krawędź jest ciągła. Nadają się idealnie do szlifowania, czy przecinania kruchych materiałów. Modele segmentowe ze szczelinami, sprawdzają się w przypadku cięcia cegieł, czy betonu. Typy segmentowe ze szczelinami pozwalają na bardzo stabilne cięcia, a wytwarzane ciepło podczas pracy jest w znacznym stopniu zredukowane. Nadaje się idealnie do miękkiego betonu, czy dachówek.
Podczas wyboru tarcz diamentowych warto stawiać na sprawdzone marki, które gwarantują wytrzymałość produktów oraz bezpieczeństwo podczas ich wykorzystywania, które jest absolutną podstawą.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana