Czym są drewniane domy szkieletowe?
Decyzja o budowie własnego domu to jeden z najprzyjemniejszych momentów w życiu, wiąże się jednak także z olbrzymią odpowiedzialnością. Ilość decyzji, jaka stoi przed osobą planującą budowę jest wręcz przytłaczająca, choć czynniki, którymi się kierujemy, są zwykle podobne: ma być niedrogo i solidnie. Wymogi te najlepiej spełniają domy szkieletowe.
Domy szkieletowe, nazywane potocznie „kanadyjkami”, buduje się w Polsce od stosunkowo niedawna, bo zaledwie od końcówki lat 80. - mówi ekspert z firmy Ligar. Pomysł budowy na drewnianych szkieletach przywędrował do nas z krajów skandynawskich, a zatem sprawdzają się one w klimacie znacznie ostrzejszym od naszego. Na czym polega fenomen szkieletowych domków z drewna?
Ciepły dom w kilka miesięcy
W przeciwieństwie do budynków murowanych, domek na szkielecie z drewna można wznieść bardzo szybko i bez zamiany placu budowy w pobojowisko. Eliminacja konieczności składowania piachu, cegieł i innych „brudnych” materiałów budowlanych jest szczególnie ważna, kiedy dysponujemy niewielką działką i zależy nam na minimalnej ingerencji w roślinność otaczającą nasz przyszły dom. Technologia domków szkieletowych jest po prostu mniej inwazyjna.
Kolejną niewątpliwą zaletą jest szybkość budowy. Nowy drewniany domek szkieletowy możemy wznieść w kilka miesięcy, co cenią sobie szczególnie młode małżeństwa, które do czasu wybudowania swojego domu muszą wynajmować życiową przestrzeń i często posiłkują się w budowie kredytem.
Czy domek szkieletowy jest ciepły?
Wydawać by się mogło, że ściany z drewna będą utrudniały zapewnienie właściwych warunków termicznych w domu, tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Oczywiście, domki szkieletowe wymagają zastosowania zupełnie innej izolacji, niż tradycyjne budownictwo murowane, jednak mądrze wybudowany „kanadyjczyk” pozwala na znaczne oszczędności również w tym aspekcie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana