Czy domy z drewna dobrze trzymają ciepło?
W powszechnej opinii panuje przekonanie, że domy drewniane, w przeciwieństwie do wersji murowanych, nie trzymają ciepła, a ich ogrzanie jest trudne i co gorsza – szybko się wychładzają. Zainteresowanie nimi stale rośnie. Są nie tylko tanie w budowie, ale też ekologiczne, zdrowe i co najważniejsze – pozwalają szybko wznieść nieruchomość i w niej zamieszkać. Czy rzeczywiście domy z drewna są zimne? Co warto wiedzieć przed ich zakupem?
Domy drewniane na bazie szkieletu
Domy drewniane to nie tylko konstrukcje wykonane z bali, ale też szkieletowe. Powstają one na bazie drewnianego stelażu, do którego przygotowuje się wielowarstwowe ściany. Cały proces budowy jest uznawany za „suchy” – jedynym mokrym elementem całości są płyty fundamentowe. Osadza się w nich kotwy przytrzymujące całą konstrukcję. Dzięki konieczności wykonania jedynie suchych prac budowę można kontynuować bez względu na panujące warunki atmosferyczne i porę roku. Jakość domu szkieletowego jest uzależniona od wielu czynników, m.in. gatunku zastosowanych materiałów, wiedzy i doświadczenia fachowców oraz ostatecznej jakości prac. Dokładne wykonanie połączeń i ocieplenia odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu właściwego ciepła i prawidłowego funkcjonowania obiektu.
„Kanadyjczyki” a ciepło
Głównym materiałem wykorzystanym do budowy domów kanadyjskich, tzw. „kanadyjczyków”, jest drewno. Do ich ocieplenia najczęściej stosuje się wełnę mineralną, choć popularne są także tynk organiczny i płyty gipsowo-kartonowe. Z uwagi na fakt, iż w tego typu budownictwie stosuje się naturalne materiały, nie znajdzie się w nich tworzyw sztucznych czy styropianu. Kluczową rolę w utrzymaniu właściwej temperatury odgrywa drewno, które ma zdolność regulowania poziomu wilgotności.
- Chcąc uniknąć pojawienia się pary wodnej, należy zadbać o odpowiednie ułożenie kolejnych warstw ścian. Ich nieprawidłowe wykonanie sprawi, że na ścianach pojawi się pleśń, grzyb, a powietrze we wnętrzu nie będzie zbyt przyjemne
– wyjaśnia ekspert z firmy P.U.H LIGAR Jerzy Grabski
Domy szkieletowe, jak już wspomniano, są też tańsze w budowie. Oszczędności można zyskać jednak nie tylko na etapie wznoszenia nieruchomości, ale też jej użytkowania. To, co ją wyróżnia na tle innych to brak mostków cieplnych i dokładne zaizolowanie ścian oraz dachu, które chronią przed działaniem negatywnych warunków atmosferycznych. Oznacza to, że pomimo iż drewno nie akumuluje ciepła, dobrze je izoluje, tzn. powstrzymuje przed przedostaniem się na zewnątrz. W domach drewnianych nie tylko łatwiej utrzymać pożądaną temperaturę, ale też można ją szybciej uzyskać. Wynika to z faktu, że w pierwszej kolejności ogrzewa się powietrze, a nie ściany, jak w przypadku domów murowanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana