Co oznaczają oznaczenia styropianu?
Klasyczny styropian wykorzystywany do dociepleń to ekspandowany polistyren. Składa się on z niewielkich kulek spojonych ze sobą, w których znajdują się zamknięte pory wypełnione powietrzem, będącym znakomitym izolatorem. Płyty są stosunkowo lekkie i łatwe w montażu, jednak przed zakupem warto upewnić się, że materiał ma odpowiednie parametry. Można to zrobić, sprawdzając oznaczenia umieszczone na produkcie.
Podstawowe parametry styropianu
Wykonanie efektywnej termoizolacji wymaga zastosowania odpowiednich produktów, w które można się zaopatrzyć w hurtowni sprzedającej materiały budowlane. W Gliwicach warto w tym celu odwiedzić sklep budowlany Smolnik. Popularnym materiałem izolacyjnym używanym w naszym kraju jest styropian EPS. Przed zakupem należy jednak wybrać ten, który będzie się nadawał do konkretnego celu. Najistotniejszym parametrem styropianu jest jego wytrzymałość na naprężenia ściskające podawana w postaci kodu liczbowego odpowiadającego liczbie kPa, z jakimi jest on w stanie sobie poradzić. Jest ona ważna, ponieważ wg niej można określić zastosowanie płyt. Najniższe EPS 50 (50 kPa) nadaje się do szczelin, 70–80 na fasadę, a 100 na dachy i podłogi. Styropian 200 sprawdzi się na dachach i podłogach oraz powierzchniach silnie obciążanych.
Co trzeba wiedzieć o oznaczeniach styropianu?
Podstawowym źródłem informacji na temat styropianu jest umieszczona na opakowaniu etykieta. Zawiera ona kluczowe dane na temat jego ilości oraz głównych własności użytkowych. Wśród nich znajduje się współczynnik przewodzenia ciepła i opór cieplny materiału, a także jego klasa reakcji na ogień. Są tam również podane ilości płyt oraz ich grubość, a ponadto uzyskana z ich wykorzystaniem powierzchnia krycia. Bardziej zaawansowane dane są ukryte w kodzie oznaczenia wg obowiązującej w tym przypadku normy PN-EN 13163+A2:2016-12 „Wyroby do izolacji cieplnej w budownictwie. Wyroby ze styropianu (EPS) produkowane fabrycznie. Specyfikacja”. Zawiera on takie wymienione kolejno parametry odnoszące się do wymiarów jak tolerancja grubości, tolerancja długości, tolerancja szerokości, tolerancja prostokątności i tolerancja płaskości. Są tu również własności fizyczne styropianu m.in. poziom wytrzymałości na zginanie, poziom naprężeń ściskających przy 10% odkształceniu oraz poziom stabilności wymiarowej czy wreszcie poziom odkształcenia w określonych warunkach obciążenia ściskającego i temperatury. Sklep Budowlany Smolnik Grupa PSB w Gierałtowicach oferuje styropian do izolacji poziomych i pionowych w różnych rodzajach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana