Kompleksowy montaż szamba. Postępowanie krok po kroku
Odpowiedni montaż szamba jest podstawą podczas budowy domu. Kompleksowy system zbiera i bezpiecznie gromadzi wszystkie nieczystości i szkodliwe substancje, które pochodzą z budynku. Aby szambo było jak najbardziej skuteczne, ale przede wszystkim szczelne, musi być profesjonalnie zamontowane. W Polsce najchętniej wybierane są szamba betonowe. Wyjaśniamy, w jaki sposób przebiega ich kompleksowy montaż oraz jakie normy prawne muszą spełniać.
Co mówi prawo na temat betonowych szamb?
Obowiązujące przepisy mówią, że każdy dom jednorodzinny powinien być przyłączony do lokalnej sieci kanalizacyjnej. Okazuje się jednak, że wiele rodzin nie ma takiej możliwości. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest budowa własnego szamba. Prawo określa też, że do jednego zbiornika można podłączyć kilka budynków, jeśli znajdują się na tej samej posesji i mają jednego właściciela.
Specjaliści z firmy PABLOX są zdania: Wspomniany przepis okazuje się bardzo pomocny dla dużych gospodarstw, które składają się z wielu różnych budynków. Czasami na jednej działce mieszka też kilka rodzin, więc budowa jednego szamba stanowi bardzo ekonomiczne wyjście.
Warto wiedzieć, że szambo musi być oddalone o minimum 15 metrów od punktu wody pitnej. Budowa zbiornika, który ma pojemność mniejszą lub równą 10 metrów, wymaga zgłoszenia w urzędzie gminy. Na stworzenie większego szamba trzeba uzyskać pozwolenie na budowę.
Jak przebiega budowa betonowego szamba?
W pierwszej kolejności właściciel powinien wybrać zbiornik, który będzie spełniał jego oczekiwania i odpowiadał warunkom, jakie panują na działce. Pomóc w tym mogą specjaliści, którzy zajmą się też montażem szamba.
Kolejnym etapem jest stworzenie wykopu o odpowiednich wymiarach. Wszystkie muszą być większe o 50 centymetrów od zbiornika. Spód wykopu trzeba wyrównać. W tym celu wysypuje się go piaskiem na wysokość około 10 centymetrów. Wykop najczęściej wykonuje się koparką, co jest rozwiązaniem szybkim i znacznie łatwiejszym niż własnoręczne kopanie.
Po stworzeniu wykopu można przejść do osadzenia zbiornika. Pomocny w tym procesie będzie specjalistyczny samochód typu HDS. Jest to ciężarówka wyposażona w przenośny lub przeładunkowy żuraw. Dzięki niej zbiornik jest osadzony precyzyjnie i dokładnie, a cały proces przebiega szybko i sprawnie.
Po osadzeniu szambo trzeba podłączyć do systemu kanalizacyjnego. Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie o pomoc doświadczonego hydraulika, który przy podłączaniu powinien zastosować centymetr spadku na każdym metrze rury kanalizacyjnej. Ostatnie etapy to przetestowanie szczelności nowego szamba, a następnie zakopanie go.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana