Co kryje się pod nazwą budowlanych skoczków?
Skoczek, to popularne w żargonie budowlańców określenie jednej z maszyn, która wykorzystywana jest na budowach w celu zagęszczenia podłoża. Chcesz wiedzieć, jakie urządzenie kryje się pod tą tajemniczą nazwą i jakie jest jej zastosowanie? W artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat wykorzystania skoczków w budownictwie.
Czym jest skoczek budowlany?
Nazwa „skoczek budowlany” odnosi się do jednego z najbardziej rozpoznawalnych sprzętów ekip budowlanych – zagęszczarki stopowej. Inne określenia tej maszyny to ubijak do ziemi i ubijak wibracyjny. Dzięki temu narzędziu szybciej wykonuje się prace w zakresie zagęszczania gruntu. Skoczki znajdują zastosowanie przy budowie dróg, w brukarstwie, podczas robót przy fundamentach i chodnikach i nie tylko. Ubijaki, ze względu na swoje niewielkie rozmiary i niską wagę, doskonale sprawdzają się podczas prac polegających na zagęszczaniu niewielkich powierzchni w trudno dostępnych miejscach. Można ich używać wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania ciężkiego sprzętu. Wynajem skoczków w Bydgoszczy oferuje m.in. firma Bud-Mar.
Jak działają skoczki budowlane?
Zasada działania ubijaków do gruntu polega na tym, że silnik przekazuje moc poprzez układ stopę ubijającą, która generuje siłę uderzeniową. Proces zagęszczania gruntu odbywa się za pomocą ruchu pionowego płyty z częstotliwością kilkuset uderzeń na minutę. Skoczki różnią się między sobą m.in. szerokością stopy wibracyjnej, rodzajem silnika oraz częstotliwością uderzeń. Na rynku dostępne są urządzenia z silnikami elektrycznymi, silnikami spalinowymi 2 i 4-suwowymi, a także maszyny z silnikami diesla przeznaczone do wymagających prac. W wypożyczalni sprzętu budowlanego Bud-Mar w Bydgoszczy znajdziesz m.in. skoczki wibracyjne, zagęszczarki płytowe rewersyjne i jednokierunkowe.
Jak dobrać zagęszczarkę do rodzaju prac?
Lekkie, niewielkie zagęszczarki o mniejszej stopie wibracyjnej dobrze sprawdzają się np. do ubijania podłoża pod chodniki czy roboty fundamentowe. Urządzenia napędzane silnikami 2-suwowymi mogą pracować w każdym położeniu, maszyny z silnikami 4-suwowymi mają ograniczony zakres przechyłu, w jakim mogą pracować. W zamian oferują niższe spalanie. Najcięższe zagęszczarki wyposażone w silniki diesla pozwalają ubijać grubsze warstwy podłoża.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana