Kiedy migdałki kwalifikują się do usunięcia?
Wycinanie migdałków to dosyć często przeprowadzany zabieg. Wykonuje się go zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Migdałki pełnią funkcję obronną organizmu, jednak z upływem czasu powinny przestać one zwiększać swoje rozmiary, a nie zawsze się tak dzieje. Wtedy konieczne jest chirurgiczne pozbycie się ich. Jakie objawy świadczą o tym, że może być to wymagane? Czytaj dalej, jeśli chcesz poznać przykłady niepokojących sygnałów.
Objawy przerośniętych migdałków
Monitorowanie swojego zdrowia i samopoczucia pozwala na wykrywanie problemów zanim zdążą się one rozwinąć. Dzięki temu łatwiej się ich pozbyć, a ich skutki nie są z reguły aż tak nieprzyjemne. Z tego powodu nie warto bagatelizować nietypowych objawów. Tak jest również w przypadku usuwania migdałków. Po czym poznać zatem, że pacjent może kwalifikować się do zabiegu? Jednym z częstych objawów są powracające infekcje gardła i ucha, a także angina. Przerośnięte migdałki utrudniają również oddychanie. Co więcej, mogą być przyczyną pojawiania się bezdechu sennego, którego powikłania są szczególnie niebezpieczne. Jednym z objawów przerośniętych migdałków jest też nieprzyjemny zapach z ust. Wymienione sygnały mogą świadczyć o różnych schorzeniach, warto zatem skontrolować swoje zdrowie u specjalisty. Być może okaże się, że dany pacjent kwalifikuje się do zabiegu usunięcia migdałków. Szczegółowe badanie jest konieczne również w celu wykluczenia przeciwwskazań.
Usuwanie migdałków – jak dbać o siebie po zabiegu?
Ważnym etapem procesu usuwania migdałków jest rekonwalescencja po zabiegu. Kluczowe jest działanie według wskazówek lekarza. Często przepisuje on pacjentowi odpowiednie leki. Osoba po zabiegu powinna dużo odpoczywać, zalecane jest także spożywanie chłodnych posiłków i napojów, jedzenie powinno być natomiast miękkie. Usuwanie migdałków jest przeprowadzane w specjalistycznych gabinetach. Przykład stanowi Gabinet Otolaryngologii Elżbieta Buczek-Konopka w Oświęcimiu. Bardzo ważne jest, aby skorzystać z usług zaufanego specjalisty. Zwiększy to szansę na prawidłową diagnozę oraz skuteczny i sprawnie przeprowadzony zabieg. Przerośnięte migdałki mogą powodować wiele nieprzyjemnych, a czasem również niebezpiecznych dolegliwości, dlatego warto udać się do lekarza po zaobserwowaniu niepokojących objawów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana