Charakterystyka kompaktowych pompowni ścieków
Kompaktowe pompownie ścieków to rozwiązanie, dzięki któremu odprowadzanie nieczystości z gospodarstw domowych bądź hoteli, restauracji i innych punktów usługowych może być dużo skutecznie, wydajniejsze i bezpieczniejsze. Polecane są one przede wszystkim do obiektów zlokalizowanych w oddaleniu od lokalnego sieci kanalizacyjnej bądź w trudnym, górzystym terenie.
Czym jest i do czego kompaktowa pompownia ścieków?
Kompaktowa (inaczej: domowa czy zagrodowa) pompownia ścieków to system składający się z kilku elementów, który stanowi alternatywę dla powszechnie stosowanie kanalizacji grawitacyjnej. Jego zadaniem jest przesyłanie nieczystości sanitarnych wytwarzanych w danym obiekcie na duże odległości, tak by trafiły ostatecznie do oczyszczalni ścieków.
Tradycyjna kanalizacja grawitacyjna pracuje dzięki wykorzystaniu naturalnego przyciągania ziemskiego – mówi przedstawiciel firmy Inwap Haas, specjalizującej się w tworzeniu rozwiązań z zakresu pompowni – Tego typu rozwiązanie jest wystarczające, jeśli dany obiekt znajduje się równym terenie i w pobliżu lokalnej sieci kanalizacyjnej. Jeśli jednak dom znajduje się w większym oddaleniu od sieci bądź w obszarze o bardziej zróżnicowanej rzeźbie terenu, siła przyciągania nie będzie wystarczająca do tego, by wydajnie doprowadzać ścieki do sieci. Konieczne jest wtedy wytworzenie dodatkowego ciśnienia, które „popchnie” nieczystości. Właśnie takie jest zadanie domowej pompowni. Dzięki niej możemy mieć pewność, że ścieki zostaną skutecznie odprowadzona poza nasze gospodarstwo.
Z czego zbudowana jest kompaktowa pompownia?
Na kompaktową pompownię ścieków składa się kilka elementów. Najważniejszym jest oczywiście system pomp, odpowiedzialny za nadanie ściekom energii potrzebnej do tego, by zostały przetransportowane rurociągami do lokalnej sieci kanalizacyjnej. Dobór systemu uzależniony jest od wielu różnych czynników, między innymi wielkości i rodzaju obiektu, przy którym pompownia zostanie skonstruowana – im większa produkcja ścieków, tym bardziej wydajny powinien być system. Dla domów jedno- i dwurodzinnych, w których produkcja ścieków nie przekracza 300-400 l dziennie, zaleca się użycie pompowni 1-pompowej. Drugim w kolejności ważnym elementem instalacji jest zbiornik, do którego spływają domowe ścieki, i z którego wysyłane są one w dalszą drogę do lokalnej kanalizacji. Firma Inwap-Haas w swoich instalacjach stosuje między innymi zbiorniki PEHD, odznaczające się między innymi bardzo wysoką odpornością na obciążenia przy stosunkowo niewielkiej masie – zbiorniki dostępne są w różnych wymiarach, wybór powinien być uzależniony od wydajności instalacji. Pozostałe elementy pompowni to między innymi rury ze stali nierdzewnej, zawory, przepływomierze oraz reszta osprzętu hydraulicznego, a także sterownik, umożliwiający kontrolę pracy systemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana