Zmiana układu ścian w mieszkaniu. Co wolno, a czego nie?
![Zmiana układu ścian w mieszkaniu. Co wolno, a czego nie? Zmiana układu ścian w mieszkaniu. Co wolno, a czego nie?](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-210965-zmiana-ukladu-scian-w-mieszkaniu-co-wolno-a-czego-nie.jpg)
Zmiana układu ścian w mieszkaniu jest jednym z najpopularniejszych, a równocześnie najbardziej skomplikowanych zadań. Takie rozwiązania dotyczą praktycznie zmiany układu funkcjonalnego całego lokalu, a wykonanie ich nie zawsze jest proste. Nieumiejętne wprowadzanie poprawek w układzie ścian w mieszkaniu może skutkować wieloma kłopotami w przyszłości. O czym warto pamiętać?
Zmiana układu ścian w mieszkaniu – jakie ściany można modyfikować?
Zmiana układu ścian związana jest ze ścianami działowymi, ściany nośne to już przebudowa związana z prawem budowlanym i wymagają uzyskania stosowanego pozwolenia na budowę. Sprostanie wymogom formalnym to konieczność w przypadku stawiania, wyburzania oraz wykonywania otworów w takich ścianach. Dodatkowo ingerencja w ściany nośne może wiązać się z naruszeniem konstrukcji całego budynku i koniecznością jej zmiany. W przypadku ścian działowych nie ma konieczności zgłaszania prac ani uzyskania pozwolenia na budowę. Niezbędny może okazać się jednak projekt zmian lokatorskich.
Projekt zmian lokatorskich – co to jest?
Projekt zmian lokatorskich jest niczym innym, jak dokumentacją projektową dla dewelopera. To na jego podstawie dokonywane są w zakupionym mieszkaniu zmiany budowlane – ustawienie ścian czy lokalizacja otworów drzwiowych. Taki projekt wykonuje wykwalifikowany i doświadczony architekt. Takie rozwiązanie warto jednak przemyśleć już przy zakupie mieszkania, w trakcie jego budowy. Tylko wtedy w cenie lokalu (lub za niewielką opłatą) deweloper może wykonać ściany czy różnego rodzaju instalacje zgodnie z projektem zmian lokatorskich. Taka propozycja nie naraża właścicieli mieszkania na większe koszty związane z wyburzeniem i budową nowych ścian w innym miejscu. Profesjonalną pomoc w zakresie sporządzenia takiego projektu oferuje m.in. biuro projektowe Moniki Hardej, które dba o satysfakcję swoich Klientów.
Zmiany lokatorskie – jaki mają cel?
Projekt zmian lokatorskich ma za zadanie poprawę i optymalizację funkcjonalności lokalu. Pozwalają m.in. wyodrębnić dodatkowe pomieszczenie, zmienić lokalizację salonu lub łazienki czy naturalnie wyznaczyć konkretne strefy mieszkalne. Profesjonalny architekt gruntowanie przeanalizuje możliwości przearanżowania mieszkania i przygotuje zgodny z prawem budowlanym projekt. Doświadczony specjalista pomoże również przejść przez cały proces skomplikowanych zmian lokatorskich. W tym celu np. wystąpi w imieniu inwestora przed deweloperem. Dlatego warto korzystać z usług profesjonalnych biur projektowych, którzy każdy projekt dopasowują do indywidualnego Klienta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kominy - usługi
Zakład usług kominiarskich
woj. podlaskie16-200 Dąbrowa Białostocka, gen. Sulika 6A lok. 7
-
Meble - na zamówienie
Lignarius Handmade Miłosz Musiałowski
woj. pomorskie80-299 Gdańsk, Parterowa 6A
-
-
Instalacje elektryczne - sprzęt, akcesoria
Hurtownia Elektryczna Jantessa Anna Rozmus
woj. mazowieckie05-092 Łomianki, Baczyńskiego 2A lok. 4