Jak przewieźć chorego do hospicjum?
W trakcie leczenia domowego, czy też hospitalizacji nierzadko pojawia się konieczność przetransportowania chorego do innej placówki szpitalnej lub do hospicjum. Nie zawsze jednak można wykonać to na własną rękę. Często konieczne jest skorzystanie z usług profesjonalnego transportu sanitarnego. Na czym on polega i jak się przygotować? Dowiedz się więcej na ten temat.
Czym jest transport sanitarny?
Transport medyczny to usługa polegająca na przewiezieniu pacjenta z wykorzystaniem specjalnie przystosowanego do tego celu pojazdu, z pełnym wyposażeniem sanitarnym. Warto od razu zaznaczyć, że nie jest to rodzaj transportu wykonywany przez instytucję pogotowia ratunkowego. Transport sanitarny jest realizowany w sytuacji, kiedy chory nie znajduje się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, lecz jego stan uniemożliwia wykorzystanie innego środka lokomocji.
„Usługi w dziedzinie transportu medycznego obejmują przede wszystkim przewóz chorego ze szpitala do domu, ze szpitala do innej placówki, takiej jak np. hospicjum, na badania medyczne i inne zabiegi. Transport odbywa się prywatnymi karetkami, które zostały zaopatrzone w pełne
i certyfikowane wyposażenie. Podczas transportu w pojeździe są obecni kierowca, ratownik medyczny i w razie takiej potrzeby pielęgniarka” – wyjaśnia zakres i charakter usług z branży transportu medycznego ekspert z firmy OL-MED.
Skorzystanie z usług transportu medycznego jest czasem jedynym rozwiązaniem, które umożliwi choremu kontynuowanie lub rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
Procedura przewozu chorego do hospicjum
Decyzja o przewozie pacjenta nie powinna być podejmowana pochopnie. Warto ją skonsultować z lekarzem specjalistą, który, znając możliwości fizyczne chorego, wskaże warunki, w których winien on być przewożony. W zależności od zaleceń lekarza na podkładzie karetki mogą znajdować się:
- ratownik medyczny,
- pielęgniarka,
- właściwy lekarz specjalista,
- kierowca o przeszkoleniu medycznym lub mający uprawnienia ratownika medycznego.
Wiele firm zajmujących się takimi usługami ma podpisane umowy na prowadzenie działalności w omawianym zakresie w ramach NFZ. W takim wypadku, kierujący na badania lub do hospicjum lekarz może wystawić odpowiedni dokument, który będzie upoważniał rodzinę do skorzystania z przynależnej zniżki. Wybierając transport medyczny do hospicjum, warto zorientować się, czy placówka nie oferuje w ramach własnych świadczeń bezpłatnego transportu. To częsta praktyka, mająca na celu odciążenie rodziny od dodatkowych, czysto logistycznych problemów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana