Zdjęcie biometryczne - kiedy należy je wykonać?
Podczas wyrabiania dokumentów niezbędne jest dostarczenie zdjęcia. Obecnie jest to tzw. zdjęcie biometryczne, które różni się od fotografii umieszczanych np. w dowodach osobistych i paszportach kilkanaście lat temu. Fotografia biometryczna spełnia standardy międzynarodowe, dlatego można ją wykorzystać także podczas ubiegania się o wyrobienie dokumentów poza granicami Polski.
Kiedy przydaje się zdjęcie biometryczne?
Słysząc pierwszy raz o zdjęciu biometrycznym, wiele osób zastanawia się, czym różni się ono od zwykłej fotografii. Różni się między innymi określonym wymogami prawnymi ułożeniem głowy, które sprawia, że zdjęcie może zostać wykorzystane zarówno podczas wyrabiania dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, jak i wizy. Fotografię biometryczną wykonuje się ze względu na konieczność dostosowania nowych dokumentów do międzynarodowych standardów. Zdjęcie biometryczne jest więc uniwersalnym rodzajem zdjęcia, które pozwala na szybką identyfikację osoby na podstawie jej stałych cech biometrycznych twarzy.
Jakie są główne cechy zdjęcia biometrycznego?
- Zdjęcie biometryczne musi spełnić określone wymagania. Jednym z nich jest odpowiednie ułożenie głowy, które znacząco różni się od stosowanych wcześniej wymogów i nie uwzględnia już np. konieczności odsłaniania ucha. Pozostałe wymogi dotyczące zdjęć biometrycznych dotyczą m.in. nakrycia głowy, ułożenia włosów, które nie mogą zasłaniać twarzy, a także konieczności rezygnacji z wykonania fotografii w okularach, których oprawa zasłania brwi – wyjaśnia ekspert z firmy Zakład fotograficzny Kokocolor ze Świebodzina.
Zdjęcie biometryczne jest typem fotografii, którą najczęściej wykorzystuje się w celu wyrobienia różnych dokumentów. Z tego względu zdjęcie biometryczne powinno zostać wykonane w odpowiedni sposób. Uwzględnia on właściwe ułożenie głowy (en face), naturalny wyraz twarzy oraz widoczność m.in. brwi, które nie mogą zostać przysłonięte długą grzywką oraz oprawą okularową. Fryzura do zdjęcia biometrycznego musi odsłaniać całą twarz, ale nie wymaga odsłonięcia małżowin usznych. Tradycyjnie zdjęcie biometryczne musi zostać wykonane bez nakrycia głowy; wyjątkiem od tej reguły są nakrycia głowy noszone w celach religijnych, jednak i one nie mogą przysłaniać twarzy. Zdjęcie biometryczne wykonywane jest na jasnym tle oraz musi mieć właściwy rozmiar, czyli 35×45 mm. Fotografia biometryczna powinna wyraźnie pokazywać zarówno całą twarz, jak i oczy; w tym przypadku twarz musi zajmować 70-80% całej fotografii, a zdjęcie musi obejmować głowę od jej wierzchołka do górnej części barków fotografowanej osoby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana