Zastosowanie kompensatorów drgań w rurociągach
Zarówno drgania, jak i wibracje są nieodłącznym elementem pracy urządzeń mechanicznych. Niestety, te zjawiska negatywnie wpływają na maszyny i znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia ich uszkodzeń. Co ważne, mogą również źle wpływać na otaczające je przedmioty. Czy istnieje możliwość ograniczenia drgań, a jeśli tak – to, jak to zrobić? Jaką rolę pełnią kompensatory? Wyjaśniamy niżej.
Powstawanie drgań
Drgania i wibracje w przypadku maszyn przemysłowych najczęściej powstają w wyniku przeniesienia na inne elementy energii powstającej w ramach obrotów ruchomych części, np. silników. W efekcie wytworzona energia wywołuje ruchy oscylacyjne, a te z kolei generują efekty cieplne i akustyczne. Warto również wiedzieć, że mogą być one nasilane przez np. złe wyważenie obracających się elementów czy brak współosiowości. Warto jednak zaznaczyć jednak, że ich pojawienie się powoduje nadmierne obciążenia dynamiczne, które obniżają żywotność urządzenia.
Czy skutki drgań można usunąć?
Dostępne na rynku urządzenia pozwalają skutecznie wyeliminować drgania. Proces ten polega głównie na rozproszeniu sił oddziałujących na ren element. W tym celu są stosowane specjalne elementy tłumiące np. kompensatory drgań, które pochłaniają energię kinetyczną. Co ważne, stosuje się w nich gumę, która pozwala uzyskać wysoki poziom tłumienia wewnętrznego, a przy tym jest wysoce odporna na zmęczenie, dzięki czemu zapewnia długotrwałe, skuteczne działanie.
Kompensatory drgań – co warto o nich wiedzieć?
Kompensatory drgań są wykorzystywane w wielu sytuacjach. Sprawdzają się nie tylko wtedy, w momencie powstania drgań w efekcie niedoskonałości konstrukcyjnej urządzeń. Są one stosowane w maszynach wykorzystywanych do generowania drgań, a więc wszelkiego rodzaju utrzęsarkach. Wówczas mają one zadbać o odseparowanie ruchomej części urządzenia i właściwe zabezpieczenie pozostałych elementów.
- Dzięki zastosowaniu tłumienia drgań jest możliwe łączenie urządzeń z innymi np. z taśmociągami. Gdyby nie kompensacja, uzyskanie połączeń byłoby wręcz niemożliwe bądź niezwykle trudne
– wyjaśnia ekspert z firmy Lender Wyroby gumowe Sp. j.
Popularne są także kompensatory do rurociągów, które zabezpieczają instalację przed drganiami generowanymi przez pompy i wentylatory oraz przemieszczaniami osiowymi. Producenci oferują również kompensatory do przesiewaczy produktów sypkich – separacja materiału jest możliwa dzięki wprawieniu urządzenia bądź zespołu sit w ruch. Wybierając odpowiedni, warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną, tak by dopasować odpowiedni do sytuacji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana