Zasady prawidłowego holowania samochodów
Jeżeli jeszcze nie brałeś udziału w tym procesie, powinieneś choć trochę znać zasady prawidłowego holowania samochodu. Jest to o tyle istotne, że możesz być zdany na holowanie w najmniej spodziewanym momencie. Mimo że Kodeks Drogowy wyraźnie określa warunki holowania, jakie muszą spełniać oba pojazdy, jak widać na drogach, nie każdy posiadł wiedzę, aby odpowiednio podejść do tematu. Zapraszamy zatem na krótkie wyjaśnienie zasad holowania samochodów.
Jak przygotować się do holowania pojazdu?
Przed rozpoczęciem holowania samochodu po lewej stronie tylnej szyby pojazdu holowanego należy umieścić trójkąt ostrzegawczy (np. za pomocą taśmy klejącej).
Drugim krokiem jest zamocowanie liny na uchu lub haku holowniczym. W przypadku jej braku można ją kupić na niemal każdej stacji benzynowej. Sama lina musi mieć długość 4-6 metrów i być odpowiednio oznakowana (naprzemienne pasy białe i czerwone lub chorągiewki koloru czerwonego lub żółtego). Do wyboru jest lina zwykła oraz kinetyczna, która potrafi rozciągnąć się do kilkudziesięciu centymetrów, dzięki czemu ruszanie samochodem holującym jest płynniejsze. Należy jednak pamiętać, aby nie ruszać zbyt gwałtownie, ponieważ może to przyczynić się do zerwania liny. Jeszcze jedna ważna uwaga – w warunkach słabej widoczności spowodowanej aurą pogodową lub zmrokiem konieczne jest włączenie świateł pozycyjnych.
Po połączeniu obu samochodów liną holowniczą warto jeszcze zastanowić się nad napędem oraz skrzynią biegów w samochodzie holowanym. Jeśli skrzynia jest automatyczna, należy uruchomić silnik i ustawić ją w pozycji N.
Co robić w trakcie holowania samochodu?
Przed ruszeniem warto także umówić się z kierowcą samochodu holującego, aby w trakcie jazdy dawał lub odbierał ustalone wcześniej znaki. Ewentualnie podczas holowania można mieć włączony telefon w trybie głośnomówiącym, aby cały czas być na tzw. „łączu”.
W samochodzie holującym trzeba pamiętać o włączeniu świateł mijania (nie do jazdy dziennej, ani nie awaryjne!).
Według Kodeksu Drogowego prędkość samochodu holującego nie powinna przekraczać 30 km/h w terenie zabudowanym oraz 60 km/h w terenie niezabudowanym. Poruszanie się powinno odbywać się jak najbardziej płynnie i łagodnie.
Kierowca samochodu holującego musi pamiętać o tym, że prowadzi tak naprawdę dwa samochody i mieć na uwadze bezpieczeństwo osób siedzących w pojeździe holowanym, czy to podczas przejeżdżania przez skrzyżowanie, czy przy zmianie pasa ruchu (manewr musi być zasygnalizowany przez oba pojazdy).
Jak widać, holowanie nie jest trudne. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie obu pojazdów przed rozpoczęciem procesu oraz zachowanie rozsądku podczas samego holowania – podsumowuje właściciel wypożyczalni samochodów osobowych i dostawczych Ananas-Express.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana