Charakterystyka kotłów na pellet zgodnych z dyrektywą Ecodesign
Planujesz modernizację centralnego ogrzewania i montaż kotła na pellet? Świetny pomysł! Pellet jest paliwem nie tylko ekologicznym, ale też niedrogim, a przede wszystkim czystym, w związku z czym obsługa nowej kotłowni będzie zdecydowanie łatwiejsza niż w przypadku zasilania kotła węglem. Co więcej, na zakup kotła będziesz mógł otrzymać dofinansowanie.
Charakterystyka kotłów na pellet
Produkowany z surowców odnawialnych pellet ma wiele zalet, ale też jedną poważną wadę, czyli kaloryczność mniejszą niż paliwa kopalne. Właśnie z tego powodu korzystanie z pelletu jako paliwa do zasilania centralnego ogrzewania jest opłacalne wyłącznie pod warunkiem, że system wyposażony jest w specjalny kocioł z palnikiem do spalania biopaliwa. Dobry kocioł na pellet pozwoli w pełni wykorzystać możliwości ekologicznego opału, zapewniając ciepło w budynku niewielkim kosztem i bez zbędnego nakładu pracy.
Spalanie paliwa w kotle na pellet odbywa się w sposób automatyczny. Obsługa kotłowni sprowadza się do napełnienia zasobnika opałem raz na kilka dni (w zależności od pojemności zbiornika i zapotrzebowania na energię grzewczą) oraz ustawienia pożądanej temperatury na sterowniku urządzenia grzewczego. Paliwo trafia na ruszt dzięki pracy podajnika i jest rozpalane przez wspomniany wcześniej palnik. Za podtrzymanie płomienia odpowiada wentylator kotła. Co ważne, podczas spalania pelletu powstają znikome ilości popiołu, a ruszt oczyszcza się sam. Modele wiodących producentów, np. kotły Pellux, mogą być obsługiwane zdalnie za pośrednictwem modułu internetowego, a także współpracować z instalacją solarną czy drugim obiegiem ciepłej wody użytkowej.
Kotły na pellet a dyrektywa Ecodesign
Z początkiem 2020 roku w Polsce weszły w życie postanowienia dyrektywy Ecodesign, co oznacza, że wszystkie dopuszczone do sprzedaży kotły na paliwa stałe muszą spełniać jej wymagania – mówi ekspert ze sklepu internetowego piec.com.pl. Zgodnie z postanowieniami tzw. ekoprojektu urządzenia grzewcze muszą zapewniać wysoką sprawność i niską emisję zanieczyszczeń zawsze, bez względu na to, czy pracują z pełną, czy z ograniczoną mocą.
W celu spełnienia restrykcyjnych wymogów energetyczno-emisyjnych producenci urządzeń grzewczych zmuszeni są do udoskonalania oferowanych kotłów pod kątem spalanego paliwa. Nowoczesne kotły na pellet opatrzone certyfikatem Ecodesign posiadają szereg ulepszeń, zarówno w obszarze konstrukcji, jak i obsługującej je automatyki, czego efektem są oszczędności energii rzędu nawet 25%. W praktyce ich użytkowanie przekłada się na znaczne oszczędności w domowym budżecie. Co ciekawe, chcąc wymienić stare urządzenie na ekologiczny kocioł na pellet, inwestorzy mogą uzyskać pokaźne dotacje z gminy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana