Zasady działania i budowa siłownika hydraulicznego
Siłowniki hydrauliczne to urządzenia, bez których nie sposób wyobrazić sobie pracę niezliczonej ilości maszyn. Stanowią one elementy konstrukcyjne dźwigów, koparek, wywrotek, robotów przemysłowych i wielu innych. To siłowniki, a właściwie zawarta w nich ciecz sprawia, że maszyny te są w stanie poradzić sobie z ogromnymi obciążeniami.
Jak zbudowany jest siłownik hydrauliczny?
Istnieje kilka odmian siłowników hydraulicznych. Najważniejszą różnicę między nimi stanowi organ roboczy – może nim być tłok, nurnik lub membrana. Siłowniki tłokowe stosowane są najczęściej, dlatego to właśnie na ich przykładzie zostanie omówiona konstrukcja typowego urządzenia tego rodzaju. Korpus siłownika hydraulicznego ma kształt cylindra. W jego wnętrzu znajduje się tłok otoczony uszczelką, która zapobiega przedostawaniu się cieczy (oleju hydraulicznego), wprawiającej tłok w ruch. Do tłoka dołączone jest tłoczysko, czyli podłużny element o mniejszej średnicy – ma ono za zadanie przenieść siły z przesuwającego się tłoka na kolejny element mechanizmu, np. ramię dźwigu.
Jak działa siłownik hydrauliczny?
Poza typem organu roboczego, ważnym atrybutem siłownika jest typ pracy, jaką wykonuje. Wyróżnić możemy siłowniki jedno- oraz dwustronnego działania. Jak wskazują te nazwy, różnicę stanowi fakt, że siłowniki pierwszego typu wykonują kontrolowany ruch tylko w jednym kierunku, po tym następuje wymuszony powrót tłoka do pozycji wyjściowej. Siłowniki dwustronnego działania umożliwiają kontrolowany ruch w obu kierunkach – dzięki temu możliwe jest precyzyjne operowanie ramieniem koparki lub dźwigu. W siłowniku jednostronnym ciecz hydrauliczna działa jedynie na jedną stronę tłoka, po wykonaniu ruchu powraca ona do zbiornika, tłok zaś powraca do pozycji wyjściowej pod pływem własnego ciężaru lub z pomocą sprężyn powrotnych. W siłowniku dwustronnym ciecz oddziałuje na tłok z obu jego stron – dzięki temu możliwe jest również stworzenie siłownika, który posiada dwa tłoczyska, po jednym na każdy koniec cylindra. W niektórych siłownikach stosowany jest również zawór dławiący, który stanowi rodzaj hamulca – dzięki niemu ruch tłoka i tłoczyska kończony jest płynnie.
Wysokiej jakości siłowniki hydrauliczne o różnym zastosowaniu znajdziemy w ofercie producenta, firmy Hydro-tor.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana